Velká Británie otevírá informační kanceláře pro dopravce kvůli Brexitu

V rámci přípravy na nová pravidla platná od 1. 1. 2021 otevřelo britské ministerstvo dopravy síť 45 informačních a poradenských kanceláří pro dopravce, které nabídnou individuální školení o nových postupech na hranicích.

Ilustrační foto Shutterstock

Nově otevřené informační kanceláře jsou umístěny na klíčových dálničních čerpacích stanicích a stanovištích pro nákladní vozidla napříč britskou silniční sítí. Nabízejí dopravcům individuální školení – zde je možné individuálně projít všechny potřebné dokumenty a postupy, které musí dopravce splnit, aby mohli i nadále poskytovat služby jak ve Velké Británii, tak napříč Evropou a aby mohli zejména překračovat hranice. Podpora je dostupná až ve 13 různých jazycích. Informační kanceláře tak doplňují příručku Haulier Handbook (pokyny pro dopravce a komerční řidiče), která je také dostupná v českém překladu. Pokyny shrnují klíčové informace a rady o přepravě zboží po 1. 1. 2021.

Kanceláře nabízí i školení o nové službě Check an HGV“, která pomůže ověřit způsobilost vozidla překročit britsko-evropskou hranici – tento postup je nutný při průjezdu hrabstvím Kent pro získání Kent Access Permit. Jde o speciální povolení vydávané od ledna 2021, které je povinné při odjezdu z Velké Británie přes Eurotunel či přístav Dover. V ostatních případech je využití systému Check an HGV dobrovolné. Aby bylo zabráněno kolapsu dopravy ve směru z Velké Británie do EU přes Francii, budou dopravci muset dokládat, že mají všechna potřebná povolení pro přechod hranic. Jednotlivé povolení bude platné po dobu 24 hodin pro jednu cestu. Povolení pro hrabství Kent se týká všech dopravců (jak britských, tak evropských). Systém Smart Freight/Check an HGV bude brzy plně zprovozněn. V případě porušení pravidel bude dopravcům hrozit pokuta ve výši až 300 liber za každý přestupek.

POZOR NA KOLONY

Vzhledem k novým pravidlům a zcela novému systému doporučujeme firmám připravit se na případná zdržení na britsko-evropských hranicích v prvních dnech a týdnech nového roku. Test post-brexitových procesů, který provedly francouzské úřady na konci listopadu, vedl k vytvoření pětimílové kolony nákladních vozů na britské straně. Zpráva britské vlády ze září varovala v nejhorším možném případě před frontami až 7 tisíc nákladních vozidel v obou směrech hlavních dálničních tras k Eurotunnelu a trajektům v Doveru.

Některá pravidla jsou stále dojednávána a může je ovlivnit dohoda o budoucích vztazích mezi EU a Spojeným královstvím. Doporučujeme proto informace pravidelně sledovat.

Matouš Pudil, stážista, Velvyslanectví ČR v Londýně

Tamara Slate Glässner, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Londýně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět