V PRAZE A VE ZLÍNĚ PROBĚHL SEMINÁŘ O PŘÍLEŽITOSTECH PRO ČESKÉ FIRMY V POLSKU

Odbor ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR uspořádal 6. října v Černínském paláci teritoriální seminář k Polsku s ekonomickým diplomatem ambasády ČR ve Varšavě Jakubem Rudým. Semináře se zúčastnilo 30 zástupců českých firem z širokého spektra oborů, kteří mají zájem o polský trh. Hlavním tématem semináře byly sektorové příležitosti pro české firmy a kultura obchodního jednání v Polsku.

Foto: MZV ČR

Moderování semináře se ujal zvláštní zmocněnec pro vnější ekonomické vztahy Ministerstva zahraničních věcí ČR Tomáš Píša, který představil téma semináře a přítomné vystupující. Následně vystoupil Radek Jakubský, viceprezident Hospodářské komory ČR a současně jednatel firmy PROMA REHA z České Skalice, která exportuje do celého světa, mimo jiné i do Polska. S přítomnými firmami se podělil o své vlastní zkušenosti z pozice exportéra do této země a přidal pár tipů, na co si při vývozu do Polska dát pozor.

Jakub Rudý, ekonomický diplomat z Velvyslanectví České republiky ve Varšavě představil přítomným firmám aktuální makroekonomická data a trendy ve vývoji polské ekonomiky. Následně seznámil publikum s nejperspektivnějšími ekonomickými sektory, mezi které patří například zdravotnictví, energetika, železniční a kolejová doprava. Představil také největší projekty, jako jsou masivní modernizace železničních koridorů nebo výstavba nového letiště mezi Lodží a Varšavou, které má být na tuto moderní železniční síť rychlotratí napojeno.

Důležitým bodem prezentace, kterou naleznete níže pod článkem ke stažení,  byly podmínky vstupu na polský trh. Jakub Rudý představil vládní informační portál, který v polštině a angličtině přehledně a komplexně odpovídá na důležité otázky spojené se vstupem na polský trh. Po skončení prezentace následovala diskuze a individuální konzultace, během kterých firmy s ekonomickým diplomatem ambasády ČR ve Varšavě probraly své stávající i plánované obchodní a investiční aktivity v Polsku.

Seminář o příležitostech v Polsku proběhl znovu 7. října 2021 v sídle Úřadu Krajské hospodářské komory Zlínského kraje ve spolupráci s krajskou exportní specialistkou v regionu Bohdanou Lavrovičovou. Na semináři vystoupil také ředitel Odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR Marek Svoboda, který firmy ze Zlínského kraje seznámil s projekty a nástroji, které ekonomická diplomacie českým firmám na zahraničních trzích nabízí.

Máte-li zájem o polský trh, neváhejte se obrátit na ekonomického diplomata ambasády ČR ve Varšavě Jakuba Rudého na adrese jakub_rudy@mzv.cz.

Další akce ekonomické diplomacie naleznete na webu export.cz v záložce Akce. V termínu 3. a 4. listopadu připravujeme teritoriální seminář o obchodních příležitostech pro české firmy v Itálii s ekonomickým diplomatem ambasády ČR v Římě Marcelem Sauerem.

PDF ke stažení: Příležitosti pro české firmy v Polsku

FOTOGALERIE

 

Foto: MZV ČR

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět