V Mexiku roste počet kyberútoků, země chystá novou legislativu

Co do počtu pokusů o kybernetický útok se Mexiko stalo druhou nejvíce zasaženou zemí Latinské Ameriky. Mexická vláda chystá novou legislativu na potírání digitálních zločinů, kybernetická bezpečnost se pro ni a soukromé společnosti stává prioritou, což otevírá zajímavé příležitosti také pro české firmy.

Ilustrační foto Shutterstock

Společnost Fortinet, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti, ve své půlroční zprávě uvedla, že se region Latinské Ameriky a Karibiku v první polovině letošního roku stal terčem více než 63 miliard kybernetických útoků. Druhým nejvíce zasaženým státem regionu hned po Brazílii je Mexiko, které bylo od ledna do června 2023 vystaveno více než 14 miliardám pokusů o kybernetický útok. Podle společnosti Surfshark Mexiko v posledních letech patří mezi 10 zemí s nejvyšším počtem kybernetických zločinů na světě, přičemž nejčastěji se jedná o finanční podvody.

Velkou pozornost státního sektoru v otázce kybernetické bezpečnosti odstartoval masivní hackerský útok známý jako „Guacamaya“, uskutečněný v září 2022. Skupina hackerů se nabourala do bezpečnostních systémů mexického Ministerstva obrany (SEDENA) a získala dokumenty a přísně tajné složky z období let 2016–2022 v celkovém objemu 6 terabajtů, což z něj činí největší kybernetický útok v historii země. Skupině hackerů Guacamayi se podařilo proniknout rovněž do serverů armád Chile, Salvadoru, Peru a Kolumbie. Tři měsíce po zveřejnění této zprávy vytvořila federální vláda v čele s prezidentem Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem jako první výrazný krok v oblasti kyberbezpečnosti Meziresortní komisi pro informační a komunikační technologie a bezpečnost informací.

Digitální zločiny zůstávají bez trestu

Mexiko zůstává jednou ze zemí Latinské Ameriky, která do dnešního dne nemá ošetřený právní rámec pro kyberkriminalitu. Digitální trestné činy tak stále nejsou v Mexiku trestány. Mexičané si již uvědomují vážnost celé situace a Národní institut pro transparentnost, přístup k informacím a ochranu osobních údajů (INAI) naléhá na urychlené vytvoření zákona o kybernetické bezpečnosti a aktualizaci předpisů o ochraně osobních údajů. V dubnu letošního roku byla představena iniciativa Federálního zákona o kybernetické bezpečnosti, jehož cílem je zvýšit kyberbezpečnost v rámci systému spoluodpovědnosti, prevence, boje a stíhání kybernetické kriminality nebo digitálních zločinů, jakož i ochrany osobních údajů a dodržování lidských práv.

Přestože Mexiko lze řadit mezi 12 největších světových distributorů špičkových technologií a je hlavním vývozcem počítačových technologií do USA hned za Čínou, poptávka po ochranných službách v posledních letech v Mexiku exponenciálně roste. Podle studie společnosti Infoblox „The Global State of Cybersecurity in Mexico 2023“ celkem 79 % společností plánuje letos navýšit rozpočet na kyberbezpečnost. Mezinárodní korporace odhadují, že do kybernetické bezpečnosti investují v průměru 7,5 milionu USD, malé a střední podniky kolem 350 tisíc USD, což představuje nárůst o 16 % oproti předchozímu roku.

Veletrh je za dveřmi

Českým společnostem z oblasti technologií a kybernetické bezpečnosti se díky tomu otevírají nové obchodní perspektivy jak v soukromém, tak ve státním sektoru. Nejbližší veletrh, kde se české firmy mohou představit, je InfoSecurity v Mexico City, který se bude konat ve dnech 4. a 5. října 2023.

Daniela Sedláková, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Mexiku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět