V MALAJSII POSTAVÍ NOVÉ MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ

V malajsijském státě Pahang má být do roku 2026 otevřeno zbrusu nové mezinárodní  letiště. Celý letištní komplex se bude rozkládat na ploše o rozloze 5 042 ha a jeho výstavba se vyšplhá na 10,5 miliardy ringitů (zhruba 55 miliard korun).

Foto: AJM (ajm.com.my)

Stávající vnitrostátní letiště Sultan Haji Ahmad Shah Airport bude přesunuto na nové místo do města Gebeng na východním pobřeží, asi tři hodiny jízdy od hlavního města Malajsie Kuala Lumpur. Nové letiště bude sloužit jako dopravní integrovaný hub včetně námořní a pozemní dopravy. Tento projekt bude v režii státní firmy Pahang Corporation, která vytvoří kolem 50 tisíc pracovních příležitostí v leteckém i v dalších sektorech.

ROZVOJ LETECKÉHO PRŮMYSLU

Stát Pahang se zároveň hodlá zaměřit na rozvoj leteckého průmyslu. Těžiště aktivit ve městě Gebeng bude především v oblasti MRO (údržby, opravy, renovace). Město bude mít navíc průmyslový areál, který se zaměří mimo jiné také na stavbu letadel a jejich součástí. Stát Pahang by tímto projektem rád přilákal mezinárodní firmy především se zaměřením právě na letecký průmysl.

S plánovanou výstavbou mezinárodního letiště, ale také s rozvojem sektoru civilního letectví v Malajsii bude stoupat poptávka po technologiích a službách, letištních radarech a vybavení, zabezpečení vzdušného prostoru. Příležitosti se naskýtají i v segmentu cvičných letadel a bezpilotních leteckých prostředků.

Renata Brandstätterová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Kuala Lumpur

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět