V Kolumbii roste ve stavebnictví zájem o dodávky z Evropy

V době logistických problémů spojených s dovozem materiálu a zboží z Číny na kolumbijském trhu roste zájem o alternativní dodavatele z jiných částí světa, včetně Evropy. Potvrdila to i společná účast čtyř českých firem, které se na nejprestižnějším kolumbijském veletrhu stavebnictví a designu představily v rámci národního stánku.

Kolumbijského veletrhu se zúčastnila i firma mmcité, která vyrábí městský mobiliář. Foto mmcité

Na listopadový veletrh Expoconstrucción y Expodiseño přijela jihomoravská firma ZEBR, světový lídr v produkci strojů na výrobu stínící techniky, dále pak společnost Chuděj, přední český výrobce kanalizačních vpustí a lineárních žlabů, skupina EG Europe, zaměřená na výrobu domovních a bytových armatur, včetně vodovodních baterií a příslušných komponentů, a konečně společnost mmcité, přední světový producent designového městského mobiliáře. Účast čtyř firem v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) podpořil zastupitelský úřad v Bogotě ve spolupráci se zahraniční kanceláří CzechTrade.

Český stánek a jednotlivé výrobky zaujaly v průběhu šesti dní veletrhu řadu návštěvníků, především odborníků z oblasti stavebnictví, architektury, bytového designu a rozvoje veřejného prostoru. Právě výstavba nového bydlení a přestavby budov patří k sektorům, které významně přispívají k současnému dynamickému růstu kolumbijské ekonomiky.

Distributor: první krok k úspěchu

Českým firmám se podařilo nejen zvýšit povědomí o kvalitě inovativních a funkčních řešeních české výroby, ale také získat důležité kontakty na kolumbijské distribuční společnosti. Mít spolehlivého distributora je přitom prvním krokem k úspěšnému proniknutí na místní trh ve většině sektorů. Kromě samotného veletrhu se představitelé českých firem mohli setkat s potenciálními obchodními partnery také na podvečerní networkingové recepci pod záštitou velvyslankyně Kateřiny Lukešové. Shodou okolností byla v jejím průběhu na velvyslanectví dodána lavička darovaná od společnosti mmcité.

Návštěvníci akce tak měli možnost si po jejím skončení prohlédnout tuto ukázku českého designu. Díky společnému úsilím všech pracovníků týmu velvyslanectví se podařilo lavičku „protáhnout“ během několika dnů skrz všechny administrativní nástrahy chronicky přebyrokratizované kolumbijské celnice. Lavička mmcité tak bude na pevno nainstalována ve veřejném prostoru před budovou velvyslanectví.    

Mise do Panamy  

Představitelé českých firem se následně v rámci delegace vedené velvyslankyní Kateřinou Lukešovou přemístili do Panamy. Tento logisticko-distribuční hub může českým firmám díky své jedinečné poloze a volným obchodním zónám posloužit jako vstupní brána pro průnik a rozšiřování aktivit na širším latinskoamerickém trhu. Účastníky mise v prostorách prezidentského paláce přivítala Carmen Gisela Vergara, výkonná ředitelka vládní agentury pro podporu investic a exportu PROPANAMA. Náměstek ministra obchodu a průmyslu Juan Carlos Sosa a představitelé jednotlivých ekonomických zón přiblížili podmínky a výhody, které nabízí zahraničním společnostem hospodářské zóny.

Zástupci českých firem se také blíže seznámili s dynamikou panamského sektoru stavebnictví při pracovním setkání s prezidentem Panamské obchodní komory Josém Ramónem a prezidentem Komory stavebnictví Jorgem Larou. Proběhl také matchmakingový obchodní seminář, v průběhu něhož české firmy prezentovaly své výrobky potenciálním panamským zájemcům z oblasti stavebnictví a hotelnictví. Vrcholem návštěvy bylo slavnostní otevření Honorárního konzulátu ČR.

Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bogotě

Jana Hudcovská, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Bogotě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět