V Izraeli roste poptávka po soukromých letech a ultralightech

Uzavření izraelské oblohy v souvislosti s pandemií koronaviru zvýšilo poptávku po soukromých letech. Obchodníci i běžní cestovatelé mají zájem o cestování, ale naráží na nedostatek letadel a společností, které by tyto služby poskytovaly.

Ilustrační foto Shutterstock

V Izraeli je nyní zhruba 60 zahraničních registrovaných soukromých letadel a pouze deset izraelských. Poptávka ale právě v době koronaviru roste. Podle údajů izraelského Úřadu pro civilní letectví došlo v únoru 2021 k nárůstu o 72 %, kdy 802 soukromých letů v Izraeli přistálo a 1053 jich vzlétlo.  Komerční lety byly do mnoha destinací zrušeny a o soukromé lety je nyní extrémní zájem.

Na izraelském trhu působí na příklad skupina Cava. Ta ale již od roku 2015 nespravuje vlastní flotilu letadel, ale spolupracuje se zahraničními společnostmi, s nimiž hledá lety pro své klienty.

Jelikož Izrael patří mezi země, kde lze relativně jednoduše létat, je v poslední době poptávka také po malých ultralehkých letadlech (ultralightech). Ve srovnání s jinými zeměmi, ve kterých jsou ultralighty omezeny na specifické letové dráhy a výšky, mohou izraelští piloti létat a přistávat s relativní volností. Kromě určitých letových tras, které jsou vyhrazeny izraelskému letectvu, neexistují žádná zvláštní omezení. Létá se v relativně nízkých nadmořských výškách.

Nový trend představuje zajímavé příležitosti i pro české firmy, které fungují v těchto oborech. Krize kolem koronaviru ovlivnila letecký průmysl po celém světě. České firmy by z ní mohly, zvláště v Izraeli, nyní těžit. Česká republika má výhodu v tradici, flexibilitě a stále ještě nižších výrobních nákladech. Vzhledem k široké paletě výrobků a služeb, které český letecký průmysl nabízí, je Izrael velmi zajímavým trhem. Nejde přitom jen o samotná letadla. Stavba případných nových letišť a hangárů představuje významnou příležitost pro české výrobce moderních letištních technologií, včetně radarů, bezpečnostních systémů či přístrojů na hlasové nahrávání a osvětlení.

Tomáš Kadlec, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět