V ČÍNĚ POKRAČUJE PROGRAM PROPEA. NA TAMNÍ TRH VSTOUPILA JIHOČESKÁ TEXTILNÍ A DALŠÍ FIRMY

Velvyslanectví České republiky v Pekingu, společně s realizátorem programu na podporu ekonomických aktivit (PROPEA), podporují české firmy v Číně i v roce 2022. Pokračuje tak partnerství navázané v loňském roce s cílem napomoci využít obchodní potenciál náročného, ale perspektivního čínského trhu.

Město Shenzhen. Foto: Shutterstock

Na základě pozitivní zpětné vazby od firem účastnících se loňského ročníku programu zahájilo velvyslanectví realizaci PROPEA v únoru letošního roku. Cílem tohoto programu, připraveného Ministerstvem zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR, je podpora ekonomických aktivit českých firem na zahraničních trzích.

PORADENSTVÍ OHLEDNĚ VSTUPU NA TRH

Českým zájemcům pomáhá využít obchodní potenciál Číny společnost Shenzhen Nongchao International Consulting. Firma v minulém roce, právě díky PROPEA, poskytla třem českým společnostem expertní služby související s úspěšným vstupem na trh. Jednou z těchto firem byla Jihočeská textilní, které bylo poskytnuto poradenství spojené se založením firmy. Komplexní služba obnášela přípravu dokumentace a vystupování vůči čínským úřadům jménem klienta. Dále byla vypracována daňová a finanční analýza provozu nově založeného subjektu.

„S čínskými firmami spolupracuji již dlouhá léta a v roce 2021 jsem potřeboval spolupráci dále posunout na vyšší úroveň a založit zde firmu. Konzultanti ze Shenzhen Nongchao mi pomohli vše připravit i operativně zařídit. Projekt PROPEA je vynikajícím nástrojem pro podporu podnikání a mohu ho jen doporučit,“ říká Robert Nejedlý, majitel společnosti Jihočeská textilní.

DOPLNĚK K INDIVIDUÁLNÍM SLUŽBÁM

Služby poskytované v rámci programu PROPEA jsou pro firmy cenově zvýhodněné a představují doplněk k individuálním službám, které firmám poskytují zastupitelské úřady a agentury CzechTrade a CzechInvest v zahraničí. Projekty PROPEA jsou tedy doplňkem katalogu služeb Klientského centra pro export a jednotné zahraniční sítě ČR, podobně jako program projektů ekonomické diplomacie PROPED. Z rozpočtu PROPEA je dotováno 70 % ceny služby, přičemž zbylých 30 % představuje spolufinancování firem. Prostřednictvím projektů PROPEA mohou české firmy využít například asistenci při zajištění registrace a certifikace svých výrobků nebo při zakládání pobočky v zahraničí.

Realizátor programu, společnost Shenzhen Nongchao International Consulting, sídlí ve třináctimilionovém městě Shenzhen, jež leží v nejlidnatější čínské provinciei Guangdong, průmyslovém a high-tech centru Číny. Země je druhou největší ekonomikou světa, která v roce 2021 vykázala meziroční růst HDP o 8,1 %. Čínské vedení se chce více zaměřit na růst domácí poptávky, tedy investic a zejména spotřeby. To je příležitostí, ale i hrozbou pro české exportéry. Podporu při zavádění své produkce na obří, ale velmi složitý čínský trh mohou české firmy získat právě i od realizátorů projektu PROPEA.

V případě zájmu o využití služeb programu je možné kontaktovat přímo expertního poskytovatele služeb, společnost Shenzhen Nongchao International Consulting  (Jan Smejkal, email: jan@ycgventures.co). Více informací o programu může poskytnout i Ladislav Horák, vedoucí obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví (email: commerce_beijing@mzv.cz).

Ladislav Horák, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Velvyslanectví ČR v Pekingu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět