V Botswaně se otevírají příležitosti v těžbě mědi a stříbra

Botswana je proslulá svými bohatými zásobami diamantů. V zemi se však nacházejí také významná a často neprobádaná ložiska mědi a dalších vzácných kovů, která přitahují zájem soukromých investorů. Vznikají tak příležitosti pro dodávky těžařských technologií.

Ilustrační foto Shutterstock

V oblasti tzv. kalaharského měděného pásu (Kalahari Copper Belt) se podle odborníků nalézají zásoby mědi a stříbra na příští desetiletí. Od roku 2016 po krachu státní botswanské společnosti BCL Limited přitom v Botswaně těžba mědi neprobíhala. Kvůli dopadům pandemie covid-19 došlo v roce 2020 v zemi k poklesu těžebního sektoru o 25 %. V současnosti však dochází k obnově těžařských aktivit, mimo jiné v souvislosti se stoupajícími cenami nerostů a zvýšenou poptávkou.

Dokladem je loni oznámená investice australské společnosti Sandfire Resources do jednoho z měděných nalezišť v kalaharské poušti ve výši 259 mil. USD. Povrchový důl nazvaný T3 Project se nachází přibližně 80 km severovýchodně od Ghanzi na západě země. Během příštích pěti let firma plánuje těžit až 150 tisíc tun mědi ročně. Na jiném nalezišti v Khoemacau zahájila své aktivity americká společnost Cupric Canyon, jež nedávno podepsala se státní energetickou společností Botswana Power Corporation smlouvu o připojení oblasti do elektrické sítě. V Khoemacau se má těžit kolem 60 tisíc tun mědi ročně.

Vláda nabízí pobídky

Zájem na zhodnocení svého podzemního bohatství má i botswanská vláda, ta nabízí zahraničním investorům pobídky ve formě udělení těžební licence, propůjčení pozemku, daňových úlev, zajištění přívodu elektřiny a poobně. Letos v březnu uspořádal ekonomický úsek českého velvyslanectví v Pretorii česko-botswanský podnikatelský seminář v Gaborone. V rámci svého vystoupení výkonný ředitel botswanské státní agentury na podporu investic Keletsositse Olebile informoval o státních pobídkách v těžebním sektoru. Podrobnosti jsou zveřejněny taktéž na stánkách webu agentury Botswana Investment and Trade Centre (BITC).

V současné době probíhají jednání o uzavření Memoranda o spolupráci v oblasti těžby a zelených technologií mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem přírodních zdrojů, zelených technologií a energetické bezpečnosti Botswany. Cílem jednání je zpřístupnit příležitosti v Botswaně také českým firmám z oblasti těžebního sektoru a souvisejících oborů, jako je geologický průzkum, zelené technologie nebo energetika.

Viktor Dolista, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pretorii

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět