V BANGLADÉŠI VZNIKÁ EVROPSKÁ OBCHODNÍ KOMORA, VSTOUPIT DO NÍ MOHOU I ČESKÉ FIRMY

V Bangladéši vzniká Evropská obchodní komora (EuroCham), která prostřednictvím členských států hledá zájemce o členství. EuroCham chce pomoci evropským firmám prosadit se na bangladéšském trhu prostřednictvím společného vyjednávání na místních úřadech, poskytování strategických informací, podpory podnikání a networkingu.

Ilustrační foto Shutterstock

Zřízení EuroCham oficiálně oznámila Delegace EU v Dháce na okraj bilaterálních jednání na pozadí 50. výročí vztahů mezi EU a Bangladéšem s tím, že by komora měla zahájit svou činnost v průběhu června a července 2023. V rámci náboru nových členů a zjištění potřeb firem Delegace EU v Dháce prosí případné zájemce o členství o vyplnění online dotazníku.

Obchodní a investiční stopa EU v Bangladéši roste. V roce 2020 členské státy EU vyvezly do Bangladéše zboží v hodnotě přes 2 miliardy eur. Přítomnost EuroCham bude pro rozšířování přítomnosti EU v Bangladéši klíčová. Evropské firmy budou moci od komory očekávat podporu ve vyjednání s bangladéšskými úřady, příležitosti pro networking, strategické informace a orientaci v bangladéšském trhu.

Růst covidu navzdory

Bangladéš je 35. největší ekonomikou světa a aktuálně druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou v jižní Asii. Světová banka odhaduje růstu HDP Bangladéše pro rok 2023 na 6,1 %. Ekonomika Bangladéše zůstala po pandemii nemoci covid-19 jako jedna z mála zemí v kladných číslech a rychle se zotavila. Česko vidí velký potenciál pro posílení vzájemných obchodních vztahů. Vzájemný obrat mezi ČR a Bangladéše dosahoval v roce 2022 téměř 910 milionů USD a byl za posledních pět let rekordní.

Chcete-li více informací, kontaktuje Delegaci EU v Dháce na emailové adrese delegation-bangladesh@eeas.europa.

Eva Kopecká, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Dillí

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět