UZBEKISTÁN CHYSTÁ REKONSTRUKCI LETIŠŤ

Uzbekistán plánuje rekonstrukci letišť a zvažuje prodej národních aerolinek Uzbekistan Airways zahraniční společnosti. Tamní vláda hodlá v nejbližší době vyhlásit výběrová řízení na modernizaci letišť ve městech Andižan, Buchara, Urgenč a Karši. Má jít o projekty partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Ilustrační foto: Shutterstock

Ministři na konci května pod vedením prezidenta Šavkata Mirzijojeva jednali také o možnostech přilákat nové letecké dopravce na uzbecký trh a zvýšit tak konkurenci v tomto odvětví. Uzbecká vláda dále rozhodla, že poskytne státním akciovým společnostem Uzbekistan Airways a Uzbekistan Airports, které byly nejvíce zasaženy karanténou, odložené půjčky ve výši 122 milionů dolarů a daňové úlevy ve výši více než 60 milionů dolarů. Další bezúročné půjčky ve výši 50 milionů USD byly poskytnuty z protikrizového fondu jako podpora zaměstnanců na nucené dovolené.

Podle vládních odhadů státní letecký dopravce Uzbekistan Airways od začátku karantény v březnu 2020 utrpěl kumulovanou ztrátu 340 milionů dolarů. Toto číslo se bude dále zvyšovat až do stabilizace epidemiologické situace v zemi, která je zatím v nedohlednu.

V případě zájmu o bližší informace ohledně příležitostí v sektoru letecké dopravy v Uzbekistánu je možné kontaktovat velvyslanectví České republiky v Taškentu. Obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví je připraven zprostředkovat informace o možnostech dodavatelské a investiční účasti na místním trhu pro české subjekty formou individuálních služeb.

Luboslav Mazurek, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Taškentu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět