Úspěch českých klavírů v Číně nezastavil ani koronavirus
Prodej hudebních nástrojů Petrof Family v jihozápadní Číně stále stoupá i přes obtížnou situaci způsobenou pandemií nemoci covid-19. Ročně se tu prodá zhruba 500 klavírů a pian české provenience. Napomohl tomu i výhradní čínský distributor.

Ilustrační foto Petrof
Když se v roce 2012 firma Joyful Piano Store, zastoupená panem Cao Chengwei, stala výhradním distributorem společnosti Petrof v Chongqingu, znamenalo to zahájení nové a významné kapitoly prodeje klavírů a pianin české značky. Chongqing je samosprávná, téměř padesátimilionová municipalita podléhající přímo centrální čínské vládě a společně s Chengdu nejvýznamnější středisko obchodu v jihozápadní Číně. Čísla prodejů rostla a firma Joyful Piano Store se pravidelně umisťuje mezi deseti nejlepšími distributory společnosti Petrof v Číně.
V prvním roce bylo prodáno celkem 50 nástrojů Rösler, což je jedno z pian Petrof Family, které je celé kompletováno v Číně. Zároveň bylo prodáno 10 pian Petrof dovezených z ČR. Do konce roku 2015 se roční objem prodeje klavírů Rösler zvýšil dvojnásobně na celkem 100 kusů, koncem roku 2017 se prodávalo přes 150 kusů röslerů ročně. Objem prodeje originálních, dovážených klavírů a pian Petrof zůstával po celé tyto roky stabilní. Od roku 2017 do konce roku 2018 však rychle vzrostly prodeje klavírů obou značek, jak Rösler tak i Petrof. Roční prodej röslerů dosáhl 200 kusů, zatímco původních petrofů se tehdy prodalo 20 kusů.
„Klavíry a piana Petrof jsou špičkovým výrobkem s dlouhou a nepřetržitou tradicí výroby. Společně s přijatelnou cenovou politikou to z nich činí atraktivní nástroje pro čínskou veřejnost. Na nás je slávu tohoto krásného výrobku šířit dál tak, aby rodinná tradice hudebních nástrojů Petrof Family Brand zaznívala i v budoucnu v čínských rodinách a koncertních sálech,“ říká k tomu Cao Chengwei.
Distributor v místě je zásadní
Příklad rodinné firmy Petrof a její spolupráce s Cao Chengwei ukazuje, že při současných omezených možnostech cestování je role lokálních zástupců a distributorů pro české společnosti, které by chtěly nadále působit v Číně, naprosto zásadní.
Po otevření Generálního konzulátu ČR v Chengdu v roce 2015 byla zahájena vzájemná kulturní a propagační spolupráce, jež se odráží v pravidelných koncertních vystoupeních, na kterých i díky plnému a romantickému tónu nástrojů Petrof a klavírnímu mistru Richardu Pohlovi zaznívají díla slavných českých skladatelů ve vrcholné kvalitě. Zároveň společnosti Petrof a Joyful Piano Store zorganizovaly již více než sto akcí propagujících nástroje české značky. Spolupracovaly přitom nejen s místními umělci, uměleckými centry, divadly a organizacemi, ale také s realitními společnostmi a bankami. Po deseti letech propagace tak byly nástroje Petrof vybrány pro klavírní kvalifikační zkoušku Asociací čínských hudebníků v Chongqingu a získaly si reputaci mezi zasvěcenci hudebního průmyslu.
Roman Musil, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Chengdu