USA schválily návrh zákona o inovacích a soutěži, má pomoci domácím technologiím

Senát USA schválil návrh zákona o inovacích a soutěži (U.S. Innovation and Competition Act, USICA). Součástí balíčku jsou i výdaje ve výši 250 mld. dolarů, mimo jiné na výrobu polovodičových čipů a technologické inovace. Cílem iniciativy je posílit americký průmysl a zachovat vůdčí postavení USA jako technologické a inovativní velmoci.

Ilustrační foto Shutterstock

Návrh zákona má podpořit americkou výrobu a výzkum a pomoci tak mimo jiné proti některým čínským kontroverzním obchodním praktikám. Jedním z pilířů návrhu je částka 50 miliard USD pro ministerstvo obchodu na podporu výroby polovodičových čipů, což je v relaci vůči Číně jedno z nejcitlivějších témat. Tyto komponenty jsou též poslední dobou předmětem zpřísňující se regulace vývozu ze strany USA. Vyčleněná finanční částka reaguje na globální nedostatek těchto čipů, které jsou klíčovou součástkou různých elektronických zařízení či automobilů. Nedostatek byl vyvolán zvýšenou poptávkou v době pandemie i narušením některých dodavatelských řetězců.

Amnesty International i kvantová věda

Dále má být vytvořeno nové ředitelství pro technologie a inovace v rámci National Science Foundation (nezávislá agentura Spojených států podporující výzkum a vzdělávání).  Ředitelství bude mít na starosti také financování umělé inteligence a kvantové vědy. Má být reakcí na dlouhodobé strukturální nedostatky ve financování nových technologií ze strany federální vlády. V letech 2022 a 2026 by mělo NSF obdržet desítky miliard dolarů.

Dalších 10 miliard dolarů pak obdrží ministerstvo obchodu pro regionální technologické programy, které využívají materiály vyrobené v USA. Tato část návrhu má zajistit, aby technologický výzkum a vývoj byl relativně rovnoměrně rozprostřen v rámci Spojených států.

Součástí návrhu je i 10 miliard dolarů pro program přistání na Měsíci. Zde se jedná o reakci na pokrok Číny v dobývání vesmíru.

Bylo též schváleno navýšení poplatků za návrhy fúzí, které posílí financování orgánů pro ochranu hospodářské soutěže (tedy Federal Trade Commission a divize na ochranu hospodářské soutěže ministerstva spravedlnosti). V návrhu zákona jsou i přímo nesouvisející pasáže, jako např. zákaz účasti amerických státních představitelů na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022.

„Historický okamžik“

Vůdce demokratů v Senáru Chuck Schumer označil schválení návrhu zákona za historický okamžik, zlom pro americký leadership v 21. století. Schválení návrhu ocenili i republikáni. Návrh zákona má také podporu amerického prezidenta Joe Bidena. Ten mimo jiné kvituje fakt, že návrh se zabývá klíčovými prvky amerického plánu pro zaměstnanost, který Biden představil letos v březnu. Bílý dům považuje jak plán pro zaměstnanost, tak aktuální návrh zákona o inovacích a soutěži za součást klíčového souboru investic, které probíhají jednou za generaci. Mají podpořit výzkum, vývoj a pokročilou výrobu, jakož i posílit růst v kritických odvětvích zásadních pro budoucí pracovní místa. Bílý dům oceňuje zaměření návrhu zákona na nejdůležitější technologie, za něž označuje umělou inteligenci, čipy do počítačů, lithiové baterie v chytrých přístrojích a elektrická vozidla. V zákonu spatřuje základy pro vytvoření budoucí generace pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou, a věří, že Spojené státy budou vůdčí silou ve výrobě a technologiích.

Potěšení ze schválení návrhu v Senátu vyjádřili zástupci podnikatelské sféry, například generální ředitel IBM Arvind Krishna, podle něhož se jedná o „vizionářský zákon“. Vstřícně se vyjádřila též Americká obchodní komora, která ocenila avizované federální investice na základní výzkum a výzkum a vývoj, po „desítkách let jejich poklesu“.

Média mluví o páce vůči Číně

Návrh amerického zákona o posílení inovací a soutěže je v médiích prezentován jako nástroj hospodářského boje USA proti Číně, ovšem ve své podstatě je především nástrojem domácí politiky a ekonomiky a zaměřuje se na federální financování citlivých oborů důležitých pro budoucí konkurenceschopnost USA. Posílení technologické základny USA je důležité i pro Evropu, ať již v roli ekonomického konkurenta či jako partnera pro možnou spolupráci. Schválení zákona ve stávající podobě nicméně ještě není zaručeno. Projednání ve Sněmovně reprezentantů by si mohlo vyžádat několik týdnů.

Martin Fott, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět