Uruguay: regionální lídr v umělé inteligenci

Uruguay bývá někdy označována jako „Silicon Valley“ Latinské Ameriky. Potvrdilo to i nejnovější srovnání Oxfordského výzkumného střediska pro rozvoj (IDRC), které hodnotí digitalizaci státního aparátu, fungování infrastruktury, vzdělávací systém a veřejné služby. Uruguay se umístila globálně na 35. místě, v Latinské Americe je pak jedničkou.

Ilustrační foto Shutterstock

Uruguay dlouhodobě rozvíjí systém, díky němuž se země stává výzkumným střediskem světového významu. Vláda osvobozuje od daní projekty zahrnující technologické inovace a transfer technologií. Země může těžit z řady domácích profesionálů a mladých talentů vycházejících z akademického sektoru, neboť do systému se zapojují všechny hlavní uruguayské univerzity. Tito vysoce kvalifikovaní pracovníci mají dlouhodobě zájem pracovat v evropských zemích, kam se i často stěhují. Ze soukromých společností se do výzkumu zapojují například dSense, GeneXus, Globant, Mercado Libre či Tryolabs. Kontakt s evropskými technologickými špičkami je poměrně úzký, což napomáhá dalšímu rozvoji tohoto oboru.

V současné době jsou v Uruguayi akcentována tři témata v oblasti umělé inteligence. Počítačové vidění se zaměřuje na vývoj interpretačních systémů, které z obrazů nebo videí extrahují relevantní informace. Zpracování přirozeného jazyka vyvíjí modely, které umožňují interpretovat a extrahovat informace z psaných textů. Prediktivní analýza předpovídá budoucí události na základě událostí minulých.

Tyto technologie do budoucna zcela promění způsob, jakým vlády bude poskytovat veřejné služby a zvýší tím transparentnost. Umělá inteligence by v Uruguayi měla být motorem rozvoje. Očekává se, že do roku 2030 přispěje do globální ekonomiky asi 15 biliony dolary. Uruguay má našlápnuto si z toho koláče ukrojit větší podíl než její sousedé.

Radek Hovorka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět