Uruguay je průkopníkem herního průmyslu v Jižní Americe

Jihoamerická Uruguay se dlouhodobě snaží stát se mezinárodním hubem na poli technologického rozvoje. Jedním z oborů, na který se země zaměřuje, je i průmysl vývoje her určených pro počítače a konzole. Přestože je v zemi herních studií relativně málo, jedná se o vyspělé odvětví, které má do budoucna slibný potenciál.

Ilustrační foto: Shutterstock

V posledních letech zaznamenaly úspěch hry, jako například Kingdom Rush a Iron Marines od společnosti Ironhide Game Studio, s více než 10 miliony stáhnutí. Dalšími významnými firmami jsou Rubber Duck Games (Evil Wizard), Sarnayer (Dying Breed), ARF Game Studio (GigaTropa, Bearsus) či Pomelo Games (Outlanders).

Iniciativy, jako je LEVEL UY, podporované místní vládou a soukromým sektorem, zároveň přináší výměnu know-how a prohlubování silných stránek tohoto odvětví.  Americká rozvojová banka (IDB) uvádí, že tato oblast generuje tisíce pracovních míst z různých oborů, nejen z informatiky, což dělá zemi průkopníkem a lídrem na celém kontinentu.

Systematická podpora vlády, která se v praxi uplatňuje v podobě grantů, osvobození od daně a podobně, je klíčová pro to, aby byl průmysl nadále udržitelný a zdravým způsobem rostl. Vývoj počítačových her pro export, kterých je většina, nepodléhá dani z příjmu. Na vzdělávací hry se navíc ani neuplatňuje DPH. Uruguayské ministerstvo průmyslu, energetiky a těžby vypisuje programy na financování PC her, v roce 2018 například udělil dvě ceny v hodnotě 20 tisíc USD a 50 tisíc USD.

Od prosince 2016 v zemi funguje Uruguayská komora vývojářů videoher (CAVI), která sdružuje přibližně 20 společností a 10 nezávislých týmů. A Uruguay pamatuje i na vzdělávání. Když byl v roce 2010 na univerzitě v Montevideu otevřen bakalářský obor animace a vývoj videoher, jednalo se v té době o unikátní počin v rámci celého regionu.

Jednou z příležitostí pro české firmy může být export herního příslušenství. Uruguayský dovoz periferních zařízení a herních konzolí z evropských zemí od roku 2016 roste, a to především ze zemí jako je Velká Británie, Španělsko, Nizozemsko, Francie a Itálie.

Radek Hovorka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět