ULTRARYCHLÉ DATOVÉ SPOJENÍ DÁLNÉHO VÝCHODU A EVROPY POVEDE PŘES IZRAEL

Izraelská firma Partner Communications vybuduje novou infrastrukturu optických kabelů, které propojí východ a západ Izraele. Projekt zároveň představuje alternativní propojení východní Asie a Evropy k infrastruktuře vedoucí skrze Suezský průplav.

Ilustrace: Shutterstock

Firma Partner Communications podepsala kontrakt se společností Tamares Telecom, která je hlavním investorem projektu, na 271 milionů korun. Jde o počáteční financování nové ultrarychlé datové struktury. V průběhu dvou let by mělo být položeno přibližně 300 kilometrů optických kabelů.

V plánu je spojit telekomunikační síť Dálného východu se dvěma místy v Izraeli: Allenby Bridge (hraniční přechod s Jordánskem) a městem Eilat u Rudého moře. Dále obě tyto místa napojit na sítě, které vedou Středozemním mořem do přístavního města Haifa na severu Izraele. Nově položené optické kabely se tak připojí k sítím, které spravuje Google nebo Telecom Italia.

Stávající infrastruktura ultrarychlého datového spojení vede v Izraeli dvěma směry. První je z Haify do města Beer Ševa v Jižním distriktu (zhruba v polovině Izraele). Projekt má za cíl propojit Beer Ševu a Eilat na jihu Izraele. Druhá část vede opět z Haify do místa Ma’aleh Adumim poblíž Jeruzaléma. Je tedy třeba vytvořit spojení mezi Ma’aleh Adumim a Allenby Bridge severně od Mrtvého moře. Vznikne tak nejen propojení v rámci Izraele, ale i druhá cesta pro rychlá data, která by měl být stabilnější než stávající skrze Suezský průplav. Přenos dat Suezem je často ohrožen geopolitickými problémy nebo samotnými loděmi, které jím proplouvají, kvůli jeho nedostatečné hloubce. Zároveň by izraelská infrastruktura měla být levnější verzí té přes Suez.

PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY

Pro české firmy z oboru jde o velmi zajímavé příležitosti. Budování a pokládání nové infrastruktury je příležitostí pro firmy, které se specializují na výrobu optických vláken a celých kabelů. Dále také na produkty související s pokládáním optických kabelů jako instalační komponenty, svorky, standardní a speciální propojovací kabely, spojky, rozvodové rámy a fúzní svářečky. Příležitost mají i společnosti, které vyrábí měřicí přístroje. Izraelská firma Partner Communications je také otevřená zahraničním investorům.

Tomáš Kadlec, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu

Anežka Kotková, stážistka, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět