UKRAJINA PODPORUJE NÁKLADNÍ DOPRAVU PŘES HRANICE

V současné situaci vyvolané pandemií koronaviru přijala Ukrajina řadu opatření, která mají zamezit šíření viru uvnitř země. Rozhodnutím Kabinetu ministrů Ukrajiny z poloviny března 2020 byl zakázán vstup do země prakticky všem cizím státním příslušníkům. Opatření se však netýká některých profesí, mezi které patří řidiči nákladních dopravních prostředků, posádky letadel, lodí a vlakové čety.

Ilustrační foto: Shutterstock

Tito lidé se však musí při vstupu na Ukrajinu podrobit lékařské kontrole. Kabinet ministrů rozhodl 22. dubna 2020 o prodloužení daných opatření do 11. května 2020.

Ukrajina chce těmito opatřeními zachovat a podpořit volný pohyb nákladních dopravních prostředků přes hranice. Přesto v případě, že některý stát zamezí ve vstupu na své území ukrajinským občanům spadajícím do výše uvedených kategorií, rozhodl se Kyjev vyhradit si právo na reciproční odpověď (viz rozhodnutí Kabinetu ministrů Ukrajiny č. 422 z 15. dubna 2020).

OMEZENÍ POČTU HRANIČNÍCH PŘECHODŮ

V souvislosti s výše uvedenými opatřeními byl výrazně omezen počet hraničních přechodů, které lze pro vstup na území Ukrajiny využít. Ze silničních přechodů na hranicích s Evropskou unií zůstávají otevřeny přechody Jahodyn (PL), Krakivec (PL), Užhorod (SK), Tysa (HU), Djakove (RO) a Porubne (RO). Několik železničních hraničních přechodů zůstává pro nákladní dopravu otevřeno na hranicích s Polskem, Slovenskem a Maďarskem.

Omezení jsou navíc zavedena i uvnitř Ukrajiny, na administrativních hranicích ukrajinských regionů jsou prováděny zdravotní kontroly, Zakarpatská oblast uzavřela některá silniční spojení do Lvovské (silnice H-13) a Ivano-Frankivské oblasti (silnice P-21). Černivecká oblast umožňuje vjezd jen svým obyvatelům, zásobování a složkám kritické infrastruktury. 

Ohledně případných změn pravidel vstupu nákladní dopravy na území Ukrajiny doporučujeme sledovat webové stánky Kabinetu ministrů UkrajinyStátní pohraniční služby Ukrajiny a Státní celní služby Ukrajiny.

Vladimír Kadlec, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR ve Lvově

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět