ÚJV Řež bude školit personál finské elektrárny

Společnost ÚJV Řež podepsala dohodu o spolupráci při přípravě a školení zaměstnanců s finským konsorciem Fennovoima, sdružujícím vlastníky nově budované jaderné elektrárny Hanhikivi 1. Jedná se o významnou referenci, od které se společnost může odrazit k dalšímu angažmá na finském trhu.

Vizualizace budoucí jaderné elektrárny Hanhikivi. Foto: Fennovoima

První kontakty mezi ÚJV Řež, a. s. a konsorciem Fennovoima se datují do poloviny roku 2015, kdy obě strany podepsaly rámcovou smlouvu o spolupráci. V průběhu následujících dvou let pak ÚJV na jejím základě realizoval pro Fennovoimu několik dílčích zakázek, především v oblasti jaderného paliva či kontroly projektové a bezpečnostní dokumentace.

Významný pozitivní posun ve vzájemné spolupráci následoval v dubnu 2017, kdy české velvyslanectví zorganizovalo v Helsinkách, v rámci projektu ekonomické diplomacie,  setkání nejvyšších manažerů společnosti Fennovoima a hlavních dodavatelských společností Titan-2 a RAOS s šesticí českých firem, mezi nimiž byli i zástupci společnosti ÚJV Řež. Ti v rámci své prezentace nabídli finskému partnerovi mimo jiné i odborná školení jeho personálu, a to především s ohledem na zkušenosti s provozem a údržbou jaderné elektrárny Temelín, která je typově i výkonově blízká budoucí elektrárně Hanhikivi.

Finové už míří do Temelína

Uvedená nabídka vedení společnosti Fennovoima zaujala a jednání mezi oběma stranami o přípravě a školení zaměstnanců budoucího provozovatele elektrárny byla završena letos v únoru – za účasti generálního ředitele ÚJV Řež Daniela Jiřičky a Lucie Židové, ředitelky Divize ENERGOPROJEKT PRAHA. Dohoda bude implementována téměř okamžitě a již v příštích týdnech dorazí z Finska první skupina zaměstnanců Fennovoimy na seminář zahrnující návštěvu Temelína v době odstávky provozu.

Daniel Jiřička a Lucie Židová ocenili významnou úlohu, kterou v celém procesu dojednávání dohody sehrálo české velvyslanectví ve Finsku, a jeho celkově vstřícný přístup k podpoře obchodních aktivit českých firem v této zemi.

Jaroslav Mandys, zástupce velvyslance, Velvyslanectví ČR ve Finsku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět