TURECKO UVEDLO DO PROVOZU KOMUNIKAČNÍ DRUŽICI, VYROBÍ VLASTNÍ SATELITY

Turecko uvedlo do provozu komunikační družici Türksat 5B. Národní vesmírný program předpokládá, že do roku 2023 bude ke stému výročí Turecké republiky ve vesmíru celkem 10 družic. Turecká státní agentura TÜBiTAK navíc dokončuje družice domácí provenience. Turecko se tak zařadí mezi 10 zemí schopných vyrábět vlastní satelity.

Foto: Türksat

Satelit Türksat 5B, vypuštěný do vesmíru v prosinci minulého roku na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX, z komplexu Launch 40 na mysu Canaveral na Floridě, dosáhl 42 stupňů východní délky na geostacionární dráze. Odtud bude pro Turecko poskytovat vysoce výkonné služby v Ka a Ku pásmu.

Satelit byl uveden do provozu v polovině června letošního roku při ceremonii za účasti prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana a dalších vysokých vládních úředníků v areálu Türksat – Gölbaşı v Ankaře. „V rámci Národního vesmírného programu je naším cílem hájit zájmy naší země ve vesmíru, stejně jako to děláme na souši, na moři i ve vzduchu,“ řekl Erdoğan. Telekomunikační satelit bude pokrývat širokou oblast, která zahrnuje celý Blízký východ, Perský záliv, Rudé a Středozemní moře, ale i sousedy Turecka.

NOVÁ FÁZE VESMÍRNÉ CESTY

Začalo to, co prezident Erdoğan nazval novou fází vesmírné cesty Turecka. „Tento nový satelit bude poskytovat nepřetržitou komunikaci i v nejvzdálenějších a hornatých částech země. Geografické problémy nyní zmizí. Každý bude moci snadno používat internet odkudkoli,“ prohlásil Erdoğan. Türksat 5B je navíc dovybaven technologií turecké firmy Aselsan, která zajistí využití satelitu pro mise turecké armády v zahraničí.

Na slavnostním ceremoniálu Erdoğan dále připomněl, že Turecko se stalo jednou z mála zemí, které dokázaly ve stejném roce vyslat dva satelity. Druhý ze satelitů, Türksat 5A, byl vypuštěn na stejné raketě jako 5B a uveden do provozu přibližně měsíc po svém dvojčeti. Zástupci Türksatu předpokládají, že tyto satelity pomohou zajistit orbitální práva Turecka a budou sloužit minimálně po dobu 30 let. Satelit Türksat 5A bude obíhat v nevyužitém tureckém orbitálním slotu na 31. stupni východní délky a nabízet vysílací služby pro širokou geografickou oblast, která pokrývá Turecko a jeho sousedy, oblast Středozemního, Egejského a Černého moře, většinu Evropy, stejně jako Střední východ a velké regiony Afriky. Satelity Türksat 5B a Türksat 5A by měly zajistit přístup k širokopásmové satelitní kapacitě a vysílání turecké TV tak bude k dispozici na většině území Afriky, Evropy, Středního východu ale i v Asii.

OD SMLOUVY S AIRBUSEM K VLASTNÍ VÝROBĚ

Turecko podepsalo smlouvu se společností Airbus na výrobu družic Türksat 5B a 5A již v roce 2017. Počet komunikačních satelitů Turecka se tímto zvýšil na osm (počet aktivních na 5). Toto číslo však podle Erdoğana brzy dosáhne desíti. Nyní je totiž ve hře výroba dvou domácích satelitů. Jeden z nich je sledovací družice s vysokým rozlišením, pojmenovaná IMECE, která by měla být vynesena na orbit v lednu 2023. Ta byla vyvinuta tureckými inženýry a agenturou TÜBITAK – Radou pro vědecký a technologický výzkum Turecka. V lednu příštího roku by měl být vypuštěn také satelit TÜRKSAT 6A, který bude v provozu od poloviny roku 2023. Jeho výroba probíhá v Ankaře, kde se právě dokončuje montáž, integrace systémů a poslední testy. Je produktem spolupráce mezi ministerstvem dopravy a infrastruktury, organizacemi Türksat a TÜBITAK a předními firmami tureckého obranného průmyslu, jako jsou Aselsan, TAI a CTech.

DALŠÍ ÚKOL – OPTICKÝ INTERNET

Dle vlády je v oblasti telekomunikací dalším důležitým úkolem pro Turecko dokončit probíhající práce na infrastruktuře optického internetu v celé zemi. Prezident Erdoğan k tomu sdělil, že je třeba rychle vyřešit problémy Telekomu a dokončit práce na optickém internetu i v nejzazších venkovských oblastech. Optický internet bude mít kapacitu užitečného zatížení, která přesáhne možnosti dosavadních satelitů a patnáctkrát posílí komunikační kapacitu Turecka. „V krátké době dokončíme telekomunikační a optickou infrastrukturu stejným způsobem, jakým jsme v posledních 20ti letech naši zemi vybavili silnicemi a letišti,“ řekl Erdoğan. Od roku 2002 bylo do dopravní infrastruktury pro klíčové projekty investováno celkem 183 miliard dolarů, do vesmírného projektu se v letech 2021 až 2024 počítá s investicí 126 milionů dolarů. Turecké investice do projektů tohoto druhu zatím vždy nahrávaly příležitosti i zahraničním firmám. Česko má v těchto oblastech špičkové firmy, a věříme, že na podobných vládních zakázkách najdou uplatnění.

Jakub Dluhosch, asistent ekonomického úseku, Generální konzulát ČR v Istanbulu

René Daněk, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Istanbulu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět