Turecko plánuje největší sádky na světě

Turecké úřady počítají na jihovýchodě země s výstavbou komplexu sádek pro sladkovodní i mořské ryby. V rámci projektu, jenž počítá s výstavbou 215 rybníků na ploše přesahující 600 hektarů, se plánuje chov kaprů, sumců, parmic i mořských okounů. Výstavba sádek probíhá ve speciální hospodářské zóně s celou řadou pobídek pro potenciální investory, které by mohly zaujmout i české subjekty.

Ilustrační foto: Shutterstock

Projekt sádek, jenž je umístěn v adanském regionu Karataş nacházejícím se poblíž řeky Ceyhan v blízkosti Středozemního moře, je organizován Generálním ředitelstvím pro zemědělskou reformu Ministerstva zemědělství a lesnictví Turecké republiky. Ve své podstatě se jedná o první organizovanou průmyslovou zónu pro akvakulturu v Turecku, která byla založena loni v únoru. Projekt, který se dokončuje, počítá s výstavbou 215 rybníků (hloubka 2-2,5m, plocha až 25 hektarů), zařízením pro zpracování ryb a výzkumným technoparkem pro šlechtění a genetický výzkum nových rybích generací. V projektu by zaměstnání mělo najít až 3000 osob s tím. Stát navíc nabízí k odkupu rybníky v hodnotě asi 1,6 mld. TRY (6,3 mld. Kč).

Finální podoba není dokončena, stejně tak se pracuje na technickém zabezpečení rybníků a vyjasňování mise plánovaného výzkumného technoparku zaměřujícího se na akvakulturu. Nabízí se proto velká šance pro celou řadu českých subjektů aktivních v oblasti chovu ryb a rybníkářství. Turečtí partneři si jsou vědomi české tradice a technologické vyspělosti v dané oblasti a jsou otevřeni spolupráci zejména v oblasti sladkovodních sádek pro kapry, kde patříme ke světové špičce. Co se výzkumu fyziologie a genetiky ryb týče, jsou turecké plány na výstavbu centra též v prvopočátcích a potenciál rozvoje česko-tureckých vztahů je zde proto také velký.

Úlevy a pobídky

Středomořská asociace exportérů, která je za výstavbu sádek odpovědná, nabízí též soukromým investorům k odkupu místa pro výstavbu rybníků s tím, že investor bude odpovědný za jejich dostavbu a bude si moci rybníky technicky zařídit dle vlastních potřeb. Díky tomu, že se projekt nachází na území speciální hospodářské zóny, je možné využít několika finančních pobídek, např.: osvobození od daní po dobu tří let, odpuštění cla a daně na importované technické vybavení nutné pro zajištění rybníku, slevy na dani pro zaměstnance po doku tří let či půjčky do výše 5 mil TRY (19,6 mld. Kč) s úrokovou mírou 4-5 % u Ziraat Bankasi.

Pokud máte k projektu dotazy, obraťte se na obchodní oddělení velvyslanectví nebo kontaktujte přímo Středomořskou asociaci exportérů a Generální ředitelství pro zemědělskou reformu Ministerstva zemědělství a lesnictví Turecké republiky.

Pavel Daněk, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Ankaře; Nazlı Altuntaş, obchodní oddělení Velvyslanectví ČR v Ankaře

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet