Turecko chce přilákat nové zahraniční investice

Turecko se v posledních pěti letech potýká s propadem přímých zahraničních investic a přišlo proto s vládní strategií, jak příliv peněz zvýšit. Ankara chce představit zemi jako atraktivní místo pro investory s mladou vzdělanou populací, rozsáhlým trhem, s mnoha výhodnými obchodními dohodami v blízkém regionu a s rozsáhlou státní podporou projektů na podporu moderních technologií.

Ilustrační foto Shutterstock

Turecká prezidentská investiční kancelář na svém webu zveřejnila „Strategii přímých zahraničních investic“ na období 2021–2023. V tomto dokumentu byl stanoven cíl zvýšení podílu na globálních přímých investicích na 1,5 %. Ke zvýšení přílivu přímých zahraničních investic má napomoci 11 nových strategií a je připraveno 72 projektů.

Závěry strategie prošly v prvních fázích širokou oponenturou tureckých obchodních komor, takže finální verze je považována za vyvážený dokument. Istanbulskou obchodní komorou (ITO) byl připraven „Hlavní plán podpory investic“, který napomůže digitalizaci země. Současně však bere v úvahu specifické prostředí Turecka, které je ideální pro kvalifikované přímé zahraniční investice. ITO uvedla, že hlavní aktivity na podporu investic budou prováděny prostřednictvím tureckých velvyslanectví v zemích, které mají investiční potenciál. Zvláštní pozornost pak bude věnována zemím, které již v Turecku mají dlouhodobé investiční projekty.

Českým firmám by nová turecká strategie měla přinést zjednodušení přístupu na turecký trh, zvýšení podpory ze strany tureckého státu jak novým investorům, tak na trhu již působícím subjektům. Očekává se také posílení pozice existujících firem při vyjednávání o úvěrech, dotacích a podpoře místních úřadů v jejich podnikatelské činnosti.

Podle vedoucího tureckého investičního úřadu Buraka Daglioglu získalo Turecko v roce 2020 i přes globální ekonomické dopady pandemie koronaviru téměř 8 mld. USD přímých zahraničních investic. Meziroční pokles o 16,5 % tak byl navzdory pandemii nižší než celosvětový průměr.

V investicích vede Itálie

Přímé kapitálové investice nerezidentů v Turecku dosáhly loni téměř 5,7 mld. USD, což je pokles o 200 mil. USD oproti roku 2019. V kapitálových investicích v Turecku vedla s 977 mil. USD Itálie, následovaná USA (798 mil. USD) a Spojeným královstvím s 693 mil. USD. V roce 2020 byl zahraničními investory nejvíce preferován finanční sektor, který přilákal investice ve výši 1,39 mld. USD. Druhým nejpopulárnějším odvětvím byly informační a komunikační technologie s 1,37 mld. USD. Turecká vláda však s dosaženým objemem přímých zahraničních investic vzhledem k potenciálu země není spokojena.

Jan Ondřejka, ekonomický diplomat, Generální konzulát Istanbul

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět