TŘETÍ ROZVOJOVÁ OSA – PŘÍLEŽITOST PRO STAVAŘE VE SLOVINSKU

Třetí rozvojová osa je projekt výstavby rychlostní silnice spojující severní a jihovýchodní část Slovinska, jehož cílem je rozšíření slovinské dálniční sítě v regionech, kde dosud chyběla kvalitní silniční infrastruktura. Projekt bude vzhledem ke složitosti rozdělen na více tras a na každou z nich bude vyhlášen tendr. Celková hodnota projektu je odhadována na 1,3 miliardy eur.

Ilustrační foto: Shutterstock

Infrastrukturní projekt je rozdělen na dvě části (Sever a Jih), každá z částí má dva úseky. Severní část zahrnuje úseky Slovenj Gradec-jih – Velenje-jih (17 km) v odhadované hodnotě 574 milionů eur a Šentrupert –Velenje-jih (14 km) v hodnotě 346 milionů eur. Jižní část se skládá z úseku Novo mesto-východ – Osredek (5,5 km) v hodnotě 109 milionů eur a Osredek – Maline (12,8 km) v hodnotě 298 milionů eur. Čtyřproudová silnice o šířce 21 m bude zahrnovat standardní i méně standardní prvky jako například dvouproudové spojovací silnice, mimoúrovňové dálniční přípojky, mosty, viadukty, tunely, galerie, nadjezdy, podjezdy a odpočívadla.

STRATEGICKÝ PROJEKT

Rychlostní silnice na třetí rozvojové ose bude spojovat dosud izolované regiony Bela krajina a Korutany (Koroška), jimž moderní silniční infrastruktura přinese nové hospodářské příležitosti. Projekt má velký rozvojový potenciál a je Ministerstvem infrastruktury Slovinské republiky (Ministrstvo za infrastrukturo) označen jako strategický.

Zadavatel a investor projektu, Správa dálnic Slovinské republiky (DARS d.d.), zahájila formálně výstavbu rychlostní silnice v polovině října v regionu Korutany (Koroška) na úseku Slovenj Gradec-jih – Velenje-jih, který staví konsorcium slovinských společností Kolektor CPG d.o.o. + CPG d.d. + VOC Celje d.o.o. a jehož ukončení se předpokládá do roku 2024. Na ostatní úseky budou tendry teprve vypsány, přičemž časové řady ještě nejsou jasně definované, avšak v lokálních zdrojích se již objevují informace o dokončení úseku Šentrupert – Velenje-jih do roku 2026. Na jižní části by měly být práce zahájeny nejdříve na úseku Novo mesto-východ – Osredek již v roce 2021. Ve fázi plánování je podle prohlášení Ministerstva infrastruktury Slovinské republiky také úsek Slovenj Gradec – Dravograd směrem ke slovinsko-rakouským hranicím a napojení na silniční systém Rakouska.

PŘÍLEŽITOSTI PRO VELKÉ FIRMY I SUBDODAVATELE

Jednotlivé tendry budou k dispozici na slovinském portále veřejných zakázek eNaročanje a také na evropském portále TED.

Projekt bude příležitostí zejména pro velké stavební firmy s referencemi v oblasti výstavby silniční infrastruktury a dopravních staveb (tunely, viadukty, mosty). Příležitost dostanou rovněž subdodavatelé signalizačních a bezpečnostních technologií.

Dagmar Šober, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Lublani

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět