TRANSCON DOKONČIL REKONSTRUKCI PRVNÍHO „ČESKÉHO LETIŠTĚ“ V SENEGALU

Společnost Transcon Electronic Systems z Frýdku-Místku dokončila rekonstrukci letiště Saint-Louis na severu Senegalu. Jde o první z pěti regionálních letišť, která bude česká firma v africké zemi modernizovat. „Fakticky postavíme celá nová letiště,“ uvedl již dříve obchodní ředitel Transconu Ilja Mazánek v rozhovoru pro Export.cz.

Letiště v Saint-Louis. Foto: Velvyslanectví ČR v Dakaru

Slavnostní zakončení stavebních prací prvního z pěti letišť se uskutečnilo 14. července ve městě Saint-Louis.

NEJVĚTŠÍ PROJEKT ZA 60 LET

Kontrakt na rekonstrukci pěti senegalských regionálních letišť, jehož hlavním generálním dodavatelem je mezinárodně uznávaná česká společnost Transcon Electronic Systems, byl podepsán v listopadu 2017 a dosahuje hodnoty 161 milionů eur. Financujícími bankami jsou Česká exportní banka a Komerční banka, projekt je pojištěn ze strany státní exportní pojišťovny EGAP. Jedná se tak o největší český počin v subsaharské Africe za posledních více než šedesát let.

Kromě letiště Saint-Louis je součástí první fáze projektu také letiště Ourossogui-Matam, které by mělo být dokončeno na přelomu let 2022/2023. Zahájení druhé fáze, která zahrnuje rekonstrukci letiště Tambacounda, Kédougou a Ziguinchor, je plánováno na rok 2023.

„LETIŠTNÍ LEGO“

Celý projekt je založen na světově unikátním konceptu modulárních letištních systémů vyvinutém společností Transcon, který v některých ohledech připomíná letištní „lego“. Zároveň má výrazný synergetický efekt, přičemž mezi hlavní subdodavatele patří řada českých renomovaných firem (Koma Modular, Tatra, THT Polička, Stros – Sedlčanské strojírny, Elpro – Energo Transformers, Fosan a Hagemann).

Významným přínosem výstavby a rekonstrukce pěti regionálních letišť je vytvoření cca 1 000 pracovních míst a ekonomický rozvoj senegalských regionů. Projekt získal velký ohlas mezi světovou odbornou veřejností a lze jej považovat za referenční bod pro mnohé české firmy nejenom v Africe.

Slavnostní inaugurace letiště se za přítomnosti senegalského prezidenta Macky Salla a českého velvyslance v Senegalu Marka Skolila zúčastnila také česká delegace vedená zvláštním zmocněncem prezidenta republiky a náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Tlapou. Ten se během své návštěvy země setkal s dalšími představiteli senegalské vlády a resortů cestovního ruchu a letecké dopravy, hospodářství, energetiky a důlního průmyslu, aby s nimi jednal o dalším rozvoji obchodní a hospodářské spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti infrastruktury, obrany a bezpečnosti, cestovního ruchu, zdravotnictví a energetiky.

Slavnostní ukončení stavebních prací. Zleva guvernér regionu Saint-Louis, starosta města Saint-Louis, ministr cestovního ruchu a letecké dopravy Alioune Sarr, prezident Senegalu Macky Sall, náměstek ministra zahraničí ČR Martin Tlapa, ředitel AIBD, velvyslanec ČR v Senegalu Marek Skolil. Foto: Velvyslanectví ČR v Dakaru

DODÁVKA AUTOBUSŮ A DALŠÍ PŘÍLEŽITOSTI

Dalším významným českým kontraktem v Senegalu v oblasti dopravní infrastruktury je dodávka 643 autobusů vyrobených ve Vysokém Mýtě pro dakarský dopravní podnik (Dakar Dem Dikk).

Velvyslanectví ČR v Dakaru hodlá na úspěšnou rekonstrukci letišť navázat zářijovou podnikatelskou misí domácích firem z nejperspektivnějších oborů, jako jsou infrastruktura, cestovní ruch, zdravotnictví, energetika a obranně-bezpečnostní sektor. Zájemci o účast na podnikatelské misi se mohou přímo obrátit na ekonomickou diplomatku Velvyslanectví ČR v Dakaru nebo na Hospodářskou komoru ČR.

Kontakt na ekonomickou diplomatku:

Tereza Hankeová, obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Dakaru, email: tereza_hankeova@mzv.cz, +221 78 638 29 82

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět