TORONTSKÝ ČESKÝ LEŽÁK JE NEJLEPŠÍM PIVEM VE MĚSTĚ

Nestává se každý den, aby ocenění pro nejlepší ležák v Torontu, největší město Kanady, vyhrálo pivo s velmi neanglickým názvem Světlý ležák. Toto pivo je výsledkem projektu ekonomické diplomacie, který podpořilo ministerstvo zemědělství, zorganizovalo české velvyslanectví ve Washingtonu a generální konzulát v Torontu, a především umění sládka a majitele pivovaru Godspeed Brewery, Luca Lafontaina, který našel krásu ve filozofii a tradici českého stylu vaření piva.

Foto: David Müller, Generální konzulát ČR v Torontu

Now Magazine, časopis o životě v Torontu, vyhlásil nejlepší piva, pivovary a bary, přičemž pivo s českým původem a silnou českou stopou získalo ocenění pro nejlepší ležák.

Experti ocenili Světlý ležák, který vaří pivovar Godspeed Brewery, jako nejlepší ležák ve městě, přičemž samotný pivovar zároveň získal ocenění pro nejlepší pivovar v Ontariu a Torontu. Hlavní roli přitom sehrál Luc Lafontaine, pro kterého znamená vaření dvanáctistupňového Světlého ležáku několik důležitých věcí.

ČESKÁ FILOZOFIE VAŘENÍ PIVA

Jak Luc říká, „vztah k české filozofii vaření piva byl ve mě byl dlouho ukryt, dokud jej neprobudila mise do České republiky na podzim 2018. Jsem tradicionalista, mám rád osvědčené a časem prověřené postupy, takže proto český styl. Oslovuje mne a fascinuje zároveň.“

Misi amerických a kanadských pivovarů do České republiky zorganizoval zemědělský diplomat českého velvyslanectví ve Washingtonu společně s ekonomickým diplomatem Generálního konzulátu v Torontu a ředitelem kanceláře CzechTrade v Calgary. Cílem bylo více přiblížit severoamerickým majitelům pivovarů a sládkům českou kulturu a styl vaření piva, české suroviny, chmel a slad, a představit české společnosti vyrábějící technologie pro pivovary. Český ležák roste za Atlantikem na popularitě a podobné akce přispívají jak k šíření české pivní kultury, tak ke zvyšování českého exportu v pivním odvětví.

CHMEL A SLAD Z ČECH

Godspeed pro svůj Světlý ležák, jak zní originální název piva, samozřejmě používá výhradně chmel a slad z Česka a dodržuje výrobní postupy pro český ležák. „S českou filozofií vaření piva se vnitřně ztotožňuji,“ říká Luc Lafontaine. „Je založená na dokonalé jednoduchosti, která nedává žádný prostor pro chyby. Opravdu věřím, že dělat jednoduché věci skvěle je jedna z nejtěžších věcí v životě.“  Uznání česko-kanadského Světlého ležáku z Toronta je jedním z navenek nejviditelnějších výsledků, mezi které se řadí již více než patnáct severoamerických pivovarů vařících česká piva za využití českých surovin a výrobních postupů.

David Müller, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Torontu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět