Toronto plánuje nové linky vlaků i metra

Toronto a přilehlé aglomerace v provincii Ontario dlouhodobě sužují dopravní problémy. Příměstská doprava v kanadské metropoli by se nicméně měla podstatně rozšířit. Vzhledem k obchodní dohodě mezi EU a Kanadou (CETA), která otevírá dveře k veřejným zakázkám, je to příležitost i pro české firmy.

Toronto počítá s výstavbou nových linek příměstských vlaků. Foto Shutterstock

Projekt v odhadované ceně přibližně 28,5 miliard kanadských dolarů (495 mld. Kč) zahrnuje vybudování čtyř nových klíčových dopravních tras i prodloužení stávajících úseků kolejové dopravy. Mělo by to výrazně usnadnit dojíždění obyvatel torontské aglomerace, takzvané GTA (Greater Toronto Area) do centra města, a posílit tak roli MHD ve městě, které trpí největšími zácpami v Kanadě. Společnost Metrolinx, která je odpovědná za příměstskou dopravu, označila posílení vazeb na dopravu do centra města za absolutní prioritu.

Plán konkrétně zahrnuje výstavbu Yonge North Subway Extension do Richmond Hill, Eglinton West Crosstown Extension do Etobicoke až na mezinárodní letiště Pearson, Scarborough Subway Extension a vybudování Ontario Line či nové patnáctikilometrové trasy od Ontario Place k Ontario Science Center. Linka Ontario by měla být vybudována již v rozmezí let 2027 až 2029, zatímco rozšíření Yonge North Subway a Eglinton West Crosstown Extension bude dokončeno do roku 2030-31. Prodloužení stavajícího východozápadního spojení do Scarborough o další tři zastávky je plánováno na rok 2029-30.

Vzhledem k exponenciálnímu růstu počtu obyvatel v GTA v posledních letech je zřejmé, že tlak na posilování kapacit městské a příměstské dopravy v Torontu se neustále zvyšuje. Ontarijský premiér Doug Ford přislíbil na plánované dopravní projekty celkem 11,5 miliardy kanadských dolarů. Není jasné, do jaké míry se bude na příspěvcích podílet město a federální vláda, provincie Ontario bude vyjednávat o federálním financování až ve výši 40 %. Zúčastněné strany budou nadále usilovat o zapojení dalších investorů, kteří by měli pokrýt zbylých zhruba 17 miliard dolarů.

Dopravní zácpy jsou v Torontu na denním pořádku. Foto Shutterstock

Dohoda EU-Kanada otevírá dveře

Nové projekty a masivní veřejné investice s nimi spojené nabídnou zajímavé příležitosti také pro evropské společnosti, které díky CETA získaly přístup k veřejným zakázkám. Osobní kolejová doprava v Kanadě je dlouhodobě podfinancované, a i z toho důvodu mají český železniční sektor i další technologická odvětví v zemi javorového listu velký potenciál. Plán na výstavbu nových kolejí by mohl být zajímavý pro řadu českých firem od výrobců kolejových vozidel, dodavatelů komponent, společností poskytujících technologický servis či poradenství až po výzkumné instituce. 

Pro české společnosti, které už aktivně působí na kanadském trhu, představují plánované dopravní stavby, na jejichž realizaci se budou mimo jiné podílet společnost Metrolinx, provozovatel příměstské dopravy v GTA a dopravní podnik města Toronto Transit Commission, zajímavou možnost pro posílení své pozice v Ontariu, stejně jako mohou být příležitostí pro společnosti, jež by měly zájem na kanadský trh teprve vstoupit.

Je třeba podotknout, že v současné době se všechny projekty nachází v přípravné fázi a žádné veřejné zakázky ani oficiální výzvy pro spolupráci či investice zatím nebyly zveřejněny.  V případě zájmu o bližší informace je možné se obrátit na Generální konzulát ČR v Torontu, který bude situace nadále úzce monitorovat.

David Müller, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Torontu

Denisa Šenkýřová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČR v Torontu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět