TLAKOVÉ NÁDOBY Z VÍTKOVIC MAJÍ POHÁNĚT VODÍKEM KOREJSKÉ LOKOMOTIVY

Česká společnost Vítkovice Cylinders, která nedávno získala potřebné certifikace na vývoz svých vysokotlakých nádob do Jižní Koreje, se prezentovala na veletrhu vodíkových technologií v Soulu. Česká firma vystavovala tlakové nádoby v tlacích 500bar a 1000bar, které by měly v blízkém době sloužit v železničních plnících stanicích pro lokomotivy na vodíkový pohon.

Český stánek na veletrhu vodíkových technologií v Soulu. Foto: Pavel Kalina

Již druhého ročníku mezinárodního veletrhu zaměřeného na komerční vodíkové technologie „H2 Mobility+Energy Show“ se ve dnech 8.-11.září zúčastnilo více než 150 společností a organizací ze 12 zemí. Představily své výrobky, technologie a související služby v oblasti vodíkové mobility, infrastruktury plnících stanic a vodíkové energie.

AUTA, DRONY I KOLA NA VODÍK

Kromě dalších technologických novinek účastníci představili osobní automobily, autobusy, tramvaje a jízdní kola na vodíkový pohon, pokročilé bezpilotní drony poháněné vodíkem, stavební stroje na vodíkový pohon, ale i jachtu a ponorku s vodíkovým pohonem. Samozřejmě nechyběly ani mobilní plnící stanice a rozličné součásti vodíkové infrastruktury.

Díky společnému stánku s místním zástupcem českého výrobce zařízení pro pokročilé vodíkové technologie, společností Vitkovicecylinders Co., se na veletrhu představily i Velvyslanectví České republiky v Soulu a agentura CzechInvest.

BYLO JICH PATNÁCT. A VODÍK

U příležitosti zahájení veletrhu se sešli vedoucí představitelé 15 největších konglomerátů zapojených do vodíkového sektoru, včetně společností skupin Hyundai Motor Group, SK Group a POSCO Group, LOTTE Group, Hanwha Group, Doosan Group na inauguračním jednání „Korejské rady pro vodík“ (K-Hydrogen Council). Tato nevládní organizace má za úkol stimulovat investice v sektoru a zajišťovat klíčové technologie pro vodíkovou ekonomiku, jako je zkapalňování vodíku, či technologie zachycování a využití uhlíku (CCU) v raných fázích.

Účastníky veletrhu zvlášť zaujala prezentace speciální ekonomické zóny „Ulsan Free Economic Zone (UFEZ)“, která by měla sloužit jako regionální hub (Northeast Asian Energy Hub) pro zpracování a využití vodíku. Tato zóna svou rozlohou 4,7 km2 přesahuje tři územní oblasti kolem města Ulsan a zahrnuje tři speciální centra změřená na H2 technologie (Hydrogen Industry Base, Electrogen Auto Valley, R&D Business Valley). Zde se nabízí zamyšlení ke spolupráci s korejskými firmami, které v této UFEZ již působí.

Masivní vládní podpora, následovaná výrazným zapojením největších konglomerátů a relativně velkého počtu malých a středních podniků do rozvoje vodíkových technologií, naznačuje obrovský potenciál této oblasti. Korejské konglomeráty přislíbily investice do vybudování široké škály vodíkové infrastruktury do roku 2030 v celkové výši až 37,1 miliardy amerických dolarů. Zmíněný úspěch firmy Vítkovice Cylinders v pronikání na korejský trh je příkladem nově vznikajících příležitostí pro české podniky na tomto přímo skokově se rozvíjejícím trhu.

Pavel Kalina, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Soulu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět