TESLA BUDE VYRÁBĚT ELEKTROMOBILY V MEXIKU

Po měsících vyjednávání oznámil na konci února mexický prezident dohodu o investici ve výši 5 miliard amerických dolarů do výstavby nového výrobního areálu elektromobilů Tesla. Největší výrobní areál Tesly na světě vyroste v severomexickém Monterrey, necelých 400 kilometrů od mateřské základny v texaském Austinu. Jak samotná výstavba, tak následná výroba nabízí nové příležitosti pro české firmy.

Ilustrační foto: Shutterstock

Největší výrobní areál Tesly na světě vyroste na okraji severomexického města Monterrey (obec Santa Catarina). Výrobní areál s počáteční investicí 5 miliard USD zaměstná až 10 tisíc zaměstnanců. V nadcházejících letech by celková investice měla dosáhnout až 10 miliard USD. Tesla svým rozhodnutím následuje řadu dalších zahraničních automobilových hráčů, kteří v posledních měsících oznámili nové investice do výroby elektrovozidel v Mexiku (mimo jiné Audi, BMW).

AŽ MILION VOZŮ ROČNĚ

Závod bude mít kapacitu vyrobit až milion vozů ročně a měly by se zde vyrábět nové verze Tesla Roadster, nákladního vozu Tesla Semi a výhledově možná i Model 3. Na výrobu bude navázáno mnoho dalších dodavatelských řetězců v regionu jako výroba polovodičů, baterií, ale i standardních autodílů.

Očekává se, že výstavba bude trvat 20 měsíců a vzhledem k rozsahu investice bude doprovázena rozsáhlým rozvojem infrastruktury, zejména energetické a dopravní. Jak samotná výroba, tak výstavba továrny (robotické technologie, solární technologie, technologie úpravy a recyklace vody apod.) a rozšíření infrastruktury (autobusy, elektrobusy, vlaky, rozšíření letiště apod.) jsou zajímavou příležitostí pro české firmy.

REGIONÁLNÍ HUB VÝROBY ELEKTROMOBILŮ

Mexiko je 6. největším výrobcem a 4. největším exportérem automobilů na světě. I s ohledem na to, že mezi výrobci převažují světové automobilky a většina produkce míří do USA, témata ekologické ohleduplnosti výroby i produktu získávají na zásadní důležitosti. S výhledem přechodu na alternativní zdroje pohonu se zvedá poptávka po elektromotorech či vodíkových spalovacích motorech a po znalostních produktech, jako jsou pokročilé materiály a moderní výrobní technologie. Stále častěji tak mexická vláda propaguje Mexiko jako regionální hub výroby elektromobilů.

Za posledních několik let také vzrostl prodej elektrických a hybridních automobilů v zemi o více než 200 % a dnes má Mexiko nejvyšší prodeje elektromobilů v Latinské Americe. Nicméně nejdůležitější pobídkou tohoto trendu je samozřejmě blízkost trhu USA a  podpora elektromobilitě na americkém trhu. Mexiko tak může těžit například z daňového zvýhodnění elektromobilů pro americké poplatníky v rámci zákona pro omezení inflace (Inflation Reduction Act), který v rámci svých stimulů zohledňuje i mexickou výrobu.

ZVÝŠENÝ ZÁJEM ČESKÝCH FIREM

Trend zhodnotil i velvyslanec ČR v Mexiku Zdeněk Kubánek: „Regionalizace výroby, ať již z důvodu politik USA v oblasti elektromobility a nearshoringu, či drahých výrobních nákladů v Evropě a nespolehlivosti námořní dopravy, vedou zahraniční dodavatele k masivnímu přesunu výroby do Mexika. České firmy nejsou výjimkou. Ambasáda v posledních měsících eviduje zvýšený zájem českých firem o přesun výroby či její části právě do Mexika.

PROGRESIVNÍ MEXIKO CITY A UDRŽITELNÁ MOBILITA

Poměrně progresivní v oblasti udržitelné dopravy je hlavní město Mexico City, pátá největší metropole světa, ve které s přilehlou aglomerací jezdí přes 10 miliónů automobilů. Její kroky v oblasti městské mobility s pozitivním dopadem na kvalitu života občanů ocenil v rámci 26. konference OSN o změně klimatu (COP26) i Úřad OSN pro projektové služby (UNOPS). S tím hlavní město úzce spolupracuje v plánování a realizaci strategických dekarbonizačních projektů v oblasti veřejné dopravy. K podpoře přechodu na alternativní zdroje pohonu město spolupracuje i na mezinárodní bázi (například s USA), do projektů jsou zapojeni i automobiloví výrobci a výzkumná a inovační centra. Pro české firmy mohou být zajímavé poptávky po smart cities technologiích a řešeních, ale i po tradičních prvcích veřejné dopravy, jako jsou elektrobusy či trolejbusy.

Zuzana Stiborová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Mexiku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět