TESCAN SLAVÍ ÚSPĚCHY V ČÍNĚ. JEHO MIKROSKOPY MAJÍ I V GIGATOVÁRNĚ TESLA

Tescan je jednou z nejvýznamnějších high-tech firem v České republice a zároveň jedním z pěti nejúspěšnějších výrobců elektronových mikroskopů na světě. Brněnská firma slaví úspěch také v Číně, která je pro ni klíčovým trhem. I přes loňskou pandemii covid-19 nezaznamenal Tescan v nejlidnatější zemi světa pokles poptávky a firmě se naopak dokonce podařilo v roce 2020 zvýšit tržby.

Mikroskopy brněnské firmy Tescan jsou využívány také pro výzkum a restauraci artefaktů v Palácovém muzeu v Zakázaném městě v Pekingu. Foto: Shutterstock

Tescan je také jedním z nejúspěšnějších českých exportérů špičkové technologie, čímž pomáhá ve světě zřetelně demonstrovat inovativní sílu České republiky a šířit její dobré jméno. (Web Export.cz v minulosti publikoval rozhovor se spoluzakladatelem a šéfem brněnské firmy Jaroslavem Klímou.)

TESLA I ZAKÁZANÉ MĚSTO

Růst firma očekává i v letošním roce. Tescan má zákazníky ve všech čínských provinciích a městech pod přímou správou, s výjimkou Tibetu a Xinjiangu, kde investice do vědy a výzkumu nejsou velké. Produktová řada firmy nabízí široké využití. Mikroskopy Tescan tak lze nalézt například v nedávno dokončené gigatovárně Tesla v Šanghaji, či jsou využívány pro výzkum a restauraci artefaktů v Palácovém muzeu v Zakázaném městě v Pekingu.

Jaké je tajemství úspěchu Tescanu na složitém čínském trhu? Kromě prvotřídní technologie, která brněnskou firmu řadí mezi světovou špičku ve svém oboru, je důležitá také promyšlená obchodní strategie. Tescan například spolupracuje s řadou významných univerzit a v různých oblastech Číny zřídil 10 společných laboratoří, pro které univerzity zakoupily jeho mikroskopy. Ty slouží univerzitám pro výzkum a česká firma zároveň může nainstalované mikroskopy v případě potřeby využít k prezentaci pro potenciální zákazníky z daného regionu.

Tescan současně nabízí řadu výhod, jakými jsou například školení, asistence aplikačních specialistů, přednostní after-sales service apod. Tímto způsobem tedy poskytuje vybraným zákazníkům vysoce nadstandardní servis, čímž přispívá k jejich spokojenosti s produktem. Zároveň dokázal přemístit velmi nemobilní produkt blíže k potenciálním zákazníkům a dává jim možnost se s ním blíže seznámit.

MIKROSKOPY PRO PRŮMYSL I VĚDU

Mikroskopy Tescan ovlivňují naše životy více, než by se mohlo zdát. Používají se téměř ve všech oborech průmyslu a vědy – ve farmacii, mikrobiologii, biotechnologii, pro diagnostiku ve vývoji, či výrobu barev na vlasy, odhalování trhlin ve výrobcích, nebo dokonce při restaurování artefaktů.

Začátky firmy byly přitom velmi skromné, při jejím vzniku v roce 1991 ji tvořilo jen pět jejích zakladatelů, kteří odešli z bývalé Tesly Brno a chtěli zúročit své zkušenosti v oblasti mikroskopie. V letošním roce firma oslavila 30 let existence, během kterých ušla pořádný kus cesty. Zaměstnává 650 lidí a nainstalovala již přes 3 000 elektronových mikroskopů ve více než 80 zemích.

 

Fotogalerie

Foto: Tescan

V ČÍNĚ OD ROKU 2003

Firmě Tescan se dlouhodobě daří i v Číně, kde začala své působení v roce 2003 – zpočátku pouze prostřednictvím čínských distributorů. V Číně byl vždy velký zájem o kvalitní high-tech produkty a stejně tak tomu bylo i v případě mikroskopů Tescan. Nárůst poptávky vedl firmu v roce 2009 k založení vlastní pobočky v Šanghaji. Koncem letošního roku pak firma oslavila kulaté výročí také slavnostním otevřením nového čínského sídla firmy a demo laboratoře v Šanghaji. Slavnostní ceremonie se účastnila řada významných hostů včetně Karla Šrola, generálního konzula ČR v Šanghaji.

V novém sídle firmy pracuje téměř 40 zaměstnanců a v suterénu budovy se nachází demo laboratoř, kde je instalováno 5 elektronových mikroskopů. Laboratoř je k dispozici místním uživatelům či pro návštěvu a prohlídku ze strany potenciálních zákazníků a partnerů.

Momentálně Tescan v Číně nabízí celou produktovou řadu: termoemisní rastrovací elektronové mikroskopy, autoemisní elektronové mikroskopy, dvousvazkové rastrovací elektronové mikroskopy s elektronovým a fokusovaným iontovým svazkem, či Micro-CT. Momentálně nejprodávanějším modelem je již delší dobu termoemisní rastrovací elektronový mikroskop VEGA, ale skvěle se daří i autoemisnímu rastrovacímu mikroskopu CLARA.

V nabídce pro čínské zákazníky je také technologicky nejpokročilejší SOLARIS X, dvousvazkový rastrovací elektronový mikroskop s nejvyššími specifikacemi s plazmovým zdrojem iontů a rozlišením až 0,5 nm. Využití nachází především v polovodičovém průmyslu, materiálovém inženýrství a materiálových vědách. Hlavními přednostmi jsou vysoké rozlišení elektronového svazku a rychlé řezání plazmovým iontovým svazkem, se kterým lze například dělat příčné řezy o velké ploše a následně třeba destruktivní 3D rekonstrukci vzorku.

NÁSKOK PŘED KONKURENCÍ

V letošním roce firma na čínský trh úspěšně uvedla také laboratorní systém micro-CT DynaTOM. Trh micro-CT je velmi perspektivní a lze očekávat jeho růst. Uvedení nového produktu v tomto segmentu je tedy jednoznačně správným krokem, vysoká technologická úroveň a kvality výrobku pak Tescanu dávají jednoznačný náskok před konkurencí.

DynaTOM je první a jediný laboratorní mikro-CT systém na světě určený pro nejnáročnější časosběrné, in-situ a dynamické experimenty. Technologie Tescan Dynamic micro-CT umožňuje identifikovat a označit události ve vzorku s přesným časem výskytu. Skutečné 4D Dynamic micro-CT společnosti Tescan není jen rozšířením tradiční 3D rentgenové tomografie nebo jednoduchého 3D časosběrného rentgenového snímku. Řešení Tescan Dynamic micro-CT nabízejí v reálném čase komplexní in-situ dynamické mikro-CT schopnosti, záznam a vizualizaci množství fyzikálních procesů – komprese, torze, tah, proudění, ohřev, chlazení, růst forem, rozpouštění kapalin a mnoho dalších dynamických akcí. Řešení Tescan Dynamic micro-CT otevírají nové možnosti pro nepřerušované in-situ dynamické experimenty v celé řadě průmyslových odvětví a v akademickém výzkumu.

Lukáš Svatek, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Šanghaji

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět