Technologická firma Keboola zakotvila v Chicagu

Česká společnost Keboola, která spravuje data velkým mezinárodním korporacím v internetových cloudech, otevřela svoji pobočku v Chicagu. Jedná se již o čtvrtou zahraniční pobočku Kebooly po Londýně, Singapuru a kanadském Vancouveru. Mezi americké klienty Kebooly patří například firma DXC Technology, která se zaměřuje na oblast IT služeb a je jedním z nástupců Hewlett-Packard, nebo síť rychlých občerstvení Firehouse Subs.

Výhodou Chicaga je jeho geografická poloha pro získávání klientů v celých Spojených státech, stále cenově relativně dostupný pronájem nebytových prostor, a také možnost přilákat vzdělané IT pracovníky. FOTO: Shutterstock

Keboola umístila svoji pobočku do coworkingového centra WeWork, pro které už v minulosti pracovala. Z nového sídla v centru Chicaga plánuje česká firma další expanzi na trhu Spojených států. V příštích měsících se chystá otevřít zastoupení ve dvou dalších amerických městech.

V chicagské pobočce nyní působí sedmičlenný tým. Podporu během otevírání nové pobočky poskytl také český generální konzulát v Chicagu.

„V Americe máme už desítky firemních klientů, jejichž počty dále rostou. Zdálo se nám proto vhodné mít v zemi také marketingový a obchodní tým, který je obslouží napřímo,“ říká výkonný ředitel Kebooly Pavel Doležal.

Americká poptávka

Spojené státy jsou jako největší IT trh na světě samozřejmě lákavé i pro společnost Keboola. „Tamní firmy přitom mají obrovské problémy se správou dat, můžeme jim v tom pomoci“, dodává Pavel Doležal.

Keboola pomáhá firmám sdružovat data z různých zdrojů na jedno místo v cloudu. Velké korporace si v minulých letech pořizovaly specializované programy na analýzu velkých dat nebo systémy strojového učení. V každém firemním oddělení byli najednou experti, kteří řešili jen jeden software. Pak ale bylo obtížné práci napříč týmy propojit a tím fungování firmy zjednodušit.

„Právě tohle náš systém řeší,“ uvádí Pavel Doležal. Keboola práci s různými programy zjednodušuje tak, že se jí nemusí věnovat jenom odborníci, ale zvládnou ji také poučenější laici.

Výhody Chicaga

Spojené státy nabízí nespočet možností při rozhodování o umístění pobočky, nespornou výhodou Chicaga je nicméně jeho geografická poloha pro získávání klientů v celé zemi, stále cenově relativně dostupný pronájem nebytových prostor, a také možnost přilákat vzdělané IT pracovníky, absolventy prestižní University of Chicago.

Právě díky této kombinaci se v poslední době zvyšuje koncentrace IT společností v Chicagu, zejména pak v IT sektorech napojených na automobilový a letecký průmysl. Významnou roli v tomto ohledu hraje skutečnost, že sousední stát Michigan je automobilovým srdcem Spojených států a samotné Chicago sídlem společnosti Boeing.

Start před čtyřmi lety

Společnost Keboola vznikla před deseti lety. Prvních šest let se zabývala zakázkovou výrobou softwaru, před čtyřmi lety nastartovala růst se svou cloudovou platformou. Do světa se firma dostala díky technologickým partnerstvím s dalšími českými IT podniky, které velkým firmám dodávají dílčí analytické programy pro práci v cloudu.

Klienti využívají cloudovou platformu na zpracování dat a analytiku od společnosti Keboola nejčastěji na propojení dat z různých systémů, konsolidaci manažerského reportingu, marketingovou atribuci nebo jako datovou platformu pro jejich AI/Machine learning projekty.

Z českých klientů Keboolu používají významní hráči v e-commerce (Rohlík, Heuréka, Lékárna.cz), retailu (Makro, Baťa, Sklizeno) a například také úspěšné startupy (Productboard nebo Mana).

 Článek byl připraven s využitím informací Hospodářských novin.

TOMÁŠ TRNKA, ekonomický diplomat, Generální konzulát v Chicagu

 

Náměstek Martin Tlapa o exportních příležitostech v USA

Ekonomický diplomat z české ambasády ve Washingtonu o exportních příležitostech v USA