TATRA SE ZAPOJUJE DO MODERNIZACE POLSKÝCH OZBROJENÝCH SIL

Kopřivnická Tatra zahájila realizaci smlouvy s polským partnerem Huta Stalowa Wola (HSW) ze skupiny Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) o spolupráci při výrobě kolových pancéřovaných vozidel. Pokud bude projekt úspěšný, mohla by Tatra vstoupit na velmi perspektivní polský trh se zbraněmi, a navíc by se otevřely možnosti exportu v rámci EU a do třetích zemí.

Vozidlo Patriot II. Foto: Tatra Trucks

Polsko schválilo v minulém roce rozsáhlý 15letý program modernizace ozbrojených sil s celkovými výdaji ve výši 524 miliard zlotých, tj. 133 miliard dolarů. Prioritou bude podpora a posilování domácího zbrojařského průmyslu. Počítá se přitom se spoluprací s evropskými partnery, což vytváří příležitosti také pro české firmy. Příkladem by mohla být právě Tatra z holdingu Czechoslovak Group, která polské armádě již nyní dodává podvozky pro samohybnou houfnici Dana a vojenská nákladní vozidla.

Smlouva mezi Tatra Export a HSW byla podepsána letos na začátku září při zahájení veletrhu zbraňové techniky MSPO v Kielcích. Jak uvedl šéf polské firmy Bartłomiej Zając, epidemie covid-19 byla jedním z podnětů k této spolupráci. Ukázalo se, že globální hodnotové řetězce mohou být snadno narušeny, což ohrožuje výrobu i dodávky náhradních dílů ze zahraničí. V případě zbraňových systémů se navíc jedná o otázku národní bezpečnosti. Řešením je proto domácí produkce se subdodávkami v rámci regionu.

 

FOTOGALERIE

Vozidlo Patriot II. Foto: Tatra Trucks

ČESKÝ PODVOZEK I MOTOR

Výsledkem spolupráce Tatry a HSW má být pancéřované bojové vozidlo postavené na českém podvozku a poháněné českým motorem. HSW a její partneři navrhnou kabinu a dodají vyzbrojení. Velitelská a průzkumná vozidla by mohla být využita v rámci raketových a dělostřeleckých vojsk. Prototyp by měl být představen v září příštího roku na veletrhu v Kielcích.

Tatra a HSW se rovněž podílejí na výběrovém řízení pro dodávku víceúčelových pancéřovaných vozidel pro speciální vojska v rámci projektu Pegaz. Výběrové řízení bylo zahájeno již v květnu 2019 a konsorcium Tatra/HSW se dostalo do užšího finále, ve kterém zůstali čtyři z dvanácti uchazečů. Polským speciálním silám bylo nabídnuto vozidlo Patriot II, které bylo poprvé představeno v Brně na veletrhu IDET 2019. Rozhodnout by se mělo v příštím roce.

Jan Tomášek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Varšavě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět