Tádžikistán skýtá šance i pro české trolejbusy

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) chystá finanční balíček ve výši 8 mil. dolarů na obnovu trolejbusové infrastruktury v tádžickém hlavním městě Dušanbe. Šance se tak otevírají i pro české dodavatele trolejbusů a trolejbusových systém.

Foto: Luboslav Mazurek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Taškentu

Projekt EBRD, která dosud v zemi investovala téměř 670 milionů eur (resp. 740 mil. USD) do různých odvětví ekonomiky, počítá s doplněním stávajícího vozového parku, energetických rozvoden a instalací přívodních kabelů a trolejbusových přenosových vodičů a stožárů. Finanční balíček ERBD se skládá ze státního garantovaného úvěru ve výši 5,2 milionů USD a investičního grantu ve výši 2,8 milionů USD. Rozvojovým cílem banky je oživení trolejbusových služeb v Dušanbe jako nízkouhlíkové alternativy veřejné dopravy.

Dušanbe je největší město v Tádžikistánu s více než 800 tisíci obyvateli. Státní dopravní podnik „Trolejbus“ obsluhuje sedm trolejbusových linek, které ročně přepravují více než 11 milionů cestujících. Značně zastaralá infrastruktura byla vybudovaná ještě v období Sovětského svazu a používá ukrajinské trolejbusy KTH-1. V provozuschopném stavu je méně než polovina stávajících vozidel a pouze 28 procent trolejbusů nabízí bezbariérový přístup.

Čeští dodavatelé trolejbusů a trolejbusové infrastruktury zajímající se o vstup na perspektivní tádžický trh se mohou opřít o vynikající referenci českých trolejbusů Škoda 14 Tr z produkce bývalé firmy Škoda Ostrov, které již několik desetiletí bezproblémově slouží ve městě Urgenč v sousedícím Uzbekistánu.

V případě zájmu o bližší informace ohledně příležitostí v dopravním sektoru v Tádžikistánu je možné kontaktovat velvyslanectví České republiky v Taškentu. Obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví je připraven zprostředkovat informace o možnostech dodavatelské a investiční účasti na místním trhu pro české subjekty formou individuálních služeb.

Luboslav Mazurek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Taškentu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět