Světlo na konci tunelu: Airbus je opět v zisku

Evropský výrobce letadel Airbus se po propadech příjmů způsobených pandemií koronaviru vrátil v roce 2021 do černých čísel a zaregistroval historicky nevyšší čistý zisk 4,2 miliard eur. Opět tak zvýšil svůj náskok vůči svému americkému rivalu Boeingu. Dobrá zpráva je to i pro řadu českých výrobců, kteří Airbusu dodávají komponenty.

Ilustrační foto Shutterstock

Skupina Airbus získala loni čistý přírůstek 507 objednávek na komerční letadla, o 239 více než v roce 2020. Za dobrými hospodářskými výsledky firmy stojí také aktivity divize helikoptér, která 414 objednávek a divize obrany a vesmíru, jejíž hodnota nových kontraktů v minulém roce dosáhla 13,7 miliard eur. Airbus dodal loni 611 komerčních letadel, tedy o 8 % více než v roce 2020. Tržby společnosti v roce 2021 vzrostly o 4 % na 52,8 mld. eur, z toho dvě třetiny tvoří komerční letadla, 6,5 mld. eur tržby divize Airbus Helicopters a 10,2 mld. eur aktivity divize Airbus Defense and Space.

Ze zveřejněných ekonomických výsledků vyplývá, že se firmě podařilo dostat ze ztrát a akcionářům proto začne opět po dvou letech vyplácet dividendy 1,50 eur na akcii.

Oživení by mělo pokračovat i letos, kdy Airbus předpokládá dodání 720 letadel, o 18 % více ve srovnání s minulým rokem a počítá s hrubým ziskem ve výši 5,5 miliardy eur.

Od začátku krize způsobené pandemií byl Airbus donucen dramaticky snížit výrobu a zrušit 10 tisíc pracovních míst. Počet nevyřízených objednávek na letadla činil ke konci ledna 7 036. Pro uspokojení této poptávky Airbus plánuje navýšit do poloviny roku 2023 výrobu ze současných 45 na rekordních 65 strojů měsíčně, tedy více než 700 kusů ročně a přijmout nejméně 6 tisíc nových zaměstnanců. Přestože se vývoz francouzského leteckého průmyslu dostává na svou předkrizovou úroveň pozvolna, jsou publikované hospodářské výsledky evropského výrobce letadel Airbus dobrou zprávou také pro subdodavatele leteckého průmyslu, včetně českých firem dodávajících komponenty a zařízení. 

Adriana Rocher, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Paříži

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět