Švédsko je lídrem ve vytváření chytrých dopravních řešení

Globální automobilový průmysl je na pokraji revoluce. Udržitelné a inteligentní mobility jsou po celém světě stále důležitější. Do čela vytváření chytrých řešení, která připravují cestu k bezuhlíkové dopravě, se čím dál viditelnější staví Švédsko.

Ilustrační foto: Shutterstock

Vládním cílem této severské země je dosažení mobility nezávislé na fosilních palivech. Švédsko proto investuje do vývoje chytrých řešení pro města, inteligentních dopravních systémů a autonomní mobility. Švédské dopravní odvětví prochází rychlou transformací, která je jedním ze základních pilířů udržitelnosti. Dosahování stanovených cílů v oblasti klimatu a energetiky výrazně přispívá elektrifikace vozového parku, která umožňuje snižování využívání fosilních paliv a výrazně zlepšuje kvalitu života obyvatel ve městech.

Švédsko má dlouhou historii udržitelné dopravy a tamější společnosti nabízejí špičková řešení napříč všemi druhy mobility. Švédsko stále více směřuje své zdroje do vývoje a implementace elektrických technologií, autonomních automobilů, baterií, nabíjecí infrastruktury a palivových článků. Výrobci a dodavatelé vozidel, technologické startupy a univerzity společně vytváří chytrá řešení pro města, inteligentní dopravní systémy a autonomní řešení chytré mobility.

Globální hráči se spojují

V čele vývoje v oblasti elektrifikace a mobility je ekosystém Smart Transport, který spojuje globální hráče, jako jsou Volvo Cars a Volvo Group, Scania, Bombardier a Ericsson, s předními výzkumnými pracovníky a technologickými inovátory, včetně firem jako Einride, Nevs a Polestar. Společně pracují na přechodu k elektrifikovaným a digitálně poháněným dopravním systémům, a to ve čtyřech hlavních oblastech: sdílené mobilitě, dekarbonizaci, autonomním řízení a konektivitě.

Dalším příkladem je švédská společnost Northvolt, která v březnu 2021 představila další mezník partnerství se společností Volkswagen Group. Northvolt se stane strategickým vedoucím dodavatelem prémiových bateriových článků pro Volkswagen na příštích 10 let.

Stále více mezinárodních společností si uvědomuje výhody spolupráce ve Švédsku, především díky snadné dostupnosti kvalifikovaných techniků a odborným znalostem v oblastech mobilních komunikačních systémů, konektivity a automatizace.

Klíčovými silnými stránkami švédského ekosystému chytrých dopravních řešení je skoro dvacet testovacích pracovišť zaměřených na bezpečnost silničního provozu, simulaci autonomního řízení, testování komponent, digitální technologie a monitorování, vývoj baterií a hybridní systémy. Země má silné dědictví výroby vozidel a komponentů se světovým renomé v oblasti inovací a v oblasti bezpečnosti. Švédské automobilové klastry jsou dynamické a v zemi existuje pokročilá digitální infrastruktura a dodavatelská síť pro vývoj a výrobu e-mobility.  Švédsko má také nejvyšší podíl obnovitelné energie v EU.

Švédské koncepty míří do světa

To vše pro zahraniční a české firmy znamená řadu příležitostí pro spolupráci v oblasti udržitelné výrobu, testování automobilů a inkubaci nových nápadů. Nové technologie a koncepty se často vyvíjejí v kooperativním prostředí, od koordinačních center a platforem po testovací areály, které jsou společně financovány státem a soukromým sektorem. Švédsko se stále více stává cílovou zemí pro aktivity mezinárodních firem, mimo jiné i proto, že švédské koncepty a zkušenosti mohou být zároveň úspěšně využity při vytváření podobných řešení jinde ve světě.

Martin Bašta, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Stockholmu

Kateřina Navrátilová, stážistka, Velvyslanectví ČR ve Stockholmu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět