Stavební boom v Maďarsku: příležitost pro české firmy
Maďarsko zažívá stavební boom. Loni došlo k meziročnímu nárůstu stavební produkce o 22 %, přičemž tempo výstavby by mělo pokračovat i v následujících letech. Kromě infrastrukturních staveb se jedná zejména o výstavby průmyslových komplexů pro automobilový, potravinářský a farmaceutický průmysl či budovy pro sportovní a kulturní využití (například stadiony).
Ilustrační foto: Shutterstock
Rozkvět zažívá i oblast rezidenčního bydlení. V loňském roce bylo v Maďarsku předáno více než 17 tisíc bytů, což představuje 23% meziroční nárůst a znamená to nejvyšší údaj za posledních osm let. Zároveň je ve výstavbě dalších zhruba 40 tisíc bytů, které mohou být dokončeny během dvou až dvou a půl let. Loni se rovněž rekonstruovalo zhruba 180 tisíc bytů. Nárůst rezidenčního bydlení je tažen mimo jiné dočasným snížením sazby DPH na 5 % (snížená sazba vyprší na konci roku 2019, ale za určitých podmínek bude nižší DPH zachováno do konce roku 2023) a vládním programem na podporu bydlení, takzvaným CSOK.
Z maďarského stavebního boomu těží i české firmy. Jedním z příkladů je i firma Ravak, která patří mezi hlavní hráče na poli sanitární techniky. Úspěšné obchodní výsledky z posledních let pak dovedly firmu k rozhodnutí vybudovat v Maďarsku, kromě již existujícího obchodního centra (Ravak Business Center) i novou logistickou a vzdělávací centrálu, která by měla být vybavena nejmodernějšími inteligentními automatizovanými systémy. V oblasti sanitární techniky působí v Maďarsku úspěšně i firma Roltechnik, jež dodává sanitární techniku například i do koupelen, stadionů či hotelů a nemocnic.
Jednou z firem, která se prezentovala na veletrhu CONSTRUMA, je i český výrobce sanitární techniky Ravak. Foto: Ravak
Ve stavební branži se pohybuje i celá řada dalších českých firem, z nichž některé mají v Maďarsku samostatné obchodní či výrobní zastoupení. Jde například o Alukov, dodavatele rezidenčního zastřešování, dodavatele IoT technologií firmu Elko EP či výrobce zařízení na opravu městské infrastruktury firmu Moram. České společnosti jsou úspěšné i v klasickém stavebnictví, což dokazuje nedávný úspěch české firmy Europa Investment Property, která má v Budapešti postavit hotel za více než 500 mil. Kč (22 mil. eur).
Veletrh s českou účastí
Hlavní příležitostí pro prezentaci českých firem na maďarském trhu je mezinárodní stavební veletrh CONSTRUMA, jehož poslední ročník proběhl počátkem letošního dubna. Veletrh zahrnuje všechny oblasti stavebního průmyslu od chladící techniky přes dveře, okna, stavební materiály a instalatérství, po zahradnictví, obnovitelné zdroje energie a interiérový design. Letos na veletrhu vystavovalo více než 500 vystavovatelů ze čtrnácti zemí na ploše téměř 18 tisíc m2, do výstavního areálu zavítaly 44 tisíce návštěvníků. Maďarská pobočka CzechTrade měla na veletrhu i letos svůj stánek, prezentovaly se tu české firmy SEPOS, ASIO New, WPC – Woodplastic a COBRA. Ve spolupráci s CzechTradem vystavovaly v pavilonu pro Home Design Alukov a SAPHO.
Tanja Szelezsán, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Budapešti