Stavební boom v Bavorsku: šance pro české firmy

Bavorské stavební firmy zaznamenaly v posledním roce silný příliv zakázek: čísla za rok 2018 ukazují nárůst 20,7 % ve srovnání s předchozím rokem. Vzhledem k vysoké poptávce ve stavebnictví tak vznikají šance i pro české firmy.

Výstavba nových bytů je prioritou bavorské vlády. Foto Shutterstock

Podle bavorského Statistického úřadu rostla všechna stavební odvětví a hodnota celkových zakázek byla s 10,65 mld. eur o 1,83 mld. eur vyšší než loni. Nejvíce bodovala oblast průmyslových inženýrských staveb, která vzrostla o 111,9 %. Bavorsko se však potýká se silným nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, který realizaci zakázek brzdí. K jejich zpomalení přispívají také vysoké stavební náklady. Pro české firmy v této situaci vzniká příležitost k získání vlastních zakázek v rámci veřejných výběrových řízení nebo ke spolupráci s německými realizátory.

Podle informací z bavorských komunálních úřadů se kvůli omezeným stavebním kapacitám do výběrových řízení často hlásí pouze jedna firma s nabídkou, či dokonce vůbec žádná. V dalších případech žádají firmy mnohem víc peněz, než místní správa na projekt vyčlenila. Jak velká, tak malá města i okresy jsou tak nuceny vyhlašovat tendry opakovaně, dochází ke zdržení výstavby a výrazně stoupají náklady na realizaci zakázek.

České firmy mohou výběrová řízení na zakázky v oblasti výstavby v Bavorsku nalézt např. na webové stránce www.auftraege.bayern.de. Na obdobně zaměřených stránkách www.dtad.com/de mohou české firmy hledat nejen podle druhu poptávané zakázky, ale i podle jednotlivých vládních obvodů (Horní Bavory, Střední Franky, Horní Falc apod.). Zde je možné dohledat podmínky výběrových řízení a připravit se na účast v tendrech.

Na německém trhu působí například firma RD Rýmařov. Stavěla i tento soubor rodinných domů v Cochemu. Foto RD Rýmařov

Bavorsko se stejně jako celé Německo potýká s nedostatkem dostupných bytů a jejich výstavba se dostala vysoko na seznam priorit bavorské vlády. Bydlení patřilo mezi hlavní témata voleb v loňském roce. Vláda vyhlásila program podpory výstavby bytů a v aktuálním rozpočtu na roky 2019–2020 je na výstavbu určeno 1,7 mld. eur. Podle vládního prohlášení chce Bavorsko do roku 2025 postavit 500 tisíc nových bytů. Jenom v posledním roce bylo uděleno 73 tisíc stavebních povolení.

Jedinečnou příležitostí pro prezentaci a získání zákazníků pro české firmy byl mnichovský veletrh BAUMA, kde zajišťovala účast mj. agentura CzechTrade ve spolupráci s Generálním konzulátem Mnichov v rámci PROPED. Veletrhu se zúčastnilo 40 českých firem z oblasti stavební techniky jako např. Baest Machines and Structures, CSE nebo Delta HL. Podle neoficiálních informací odjížděly firmy velmi spokojeny se zakázkami za desítky až stovky milionů Kč. Příští BAUMA se koná 4. – 10. dubna 2022. V následujících měsících se firmy nicméně mohou zúčastnit menších, specializovaných veletrhů jako Em-Power Europe, Expo Real nebo Architect@Work.

Průmyslová zóna u českých hranic

Pro logistickou investici v Bavorsku může být zajímavý chystaný projekt průmyslové zóny výhodně za českými hranicemi poblíž města Wiesau. Osm místních samospráv se zde spojilo a vytvořilo oblast v blízkosti dálnice A93 a spolkové železnice o rozloze 35-40 hektarů. Prvních 20 ha bude připraveno na jaře 2020, Generální konzulát Mnichov může k projektu poskytnout další podrobnosti. Obdobnou strategii zvolila firma RD Rýmařov, která svou německou pobočku RD Germany usídlila v nedalekém Hohenberg a.d. Eger. Pobočka RD Germany úspěšně působí na německém trhu od roku 2014 a objem jejích zakázek meziročně výrazně stoupá. Zároveň při jejich realizaci spolupracuje s dalšími českými firmami.

Na http://www.bauunternehmer-portal.de/Bauunternehmer/Bayern mohou české firmy najít bavorské partnery pro realizaci zakázek. Německé firmy se potýkají dlouhodobě s nedostatkem pracovních sil a mohou tak být potenciálně zainteresovány na spolupráci s českými dodavateli řešení. Potvrdil to i jednatel norimberského zastoupení Spolku stavebních firem, který zároveň zmínil potřebu dobře se na účast ve veřejných tendrech a případnou spolupráci připravit.

Více informací si můžete vyžádat na obchodním úseku Generálního konzulátu v Mnichově, který je připraven rovněž asistovat při aktivitách českých firem na bavorském trhu.

Jan Kreuter, konzul, Generální konzulát ČR v Mnichově

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet