SRBSKO MÁ VELKÝ ZÁJEM O ČESKÉ INVESTORY

V průběhu nedávné oficiální návštěvy srbského prezidenta Alexandra Vučiće v České republice byl mimo jiné potvrzen velký zájem Srbska o české investice. Srbská vláda nabízí pro usnadnění počátečních kapitálových investic a zahájení podnikání zahraničních investorů finanční podporu pro projekty ve výrobním sektoru a službách, pokud jsou předmětem mezinárodního obchodu.

Ilustrační foto: Invest in Serbia

Srbsko je z hlediska podpory přímých zahraničních investic (FDI) hodnoceno v současné době na předních místech ve světě. Například podle Financial Times bylo Srbsko uvedeno na 1. místě ve světě (Greenfield FDI Performace 2019) a na 1. místě v Evropě (Greenfield FDI Performance 2020). Třetím rokem za sebou je rovněž Srbsko na 1. místě z hlediska počtu pracovních míst vytvořených FDI na milion obyvatel (IBM Global Locations Trends).

Mezi významná pozitiva při rozhodování o vstupu do Srbska uvádějí zahraniční investoři růstový trend národního hospodářství, stabilní měnový vývoj, podnikatelské prostředí (například 9. místo ve světě z hlediska stavebních povolení), velmi konkurenční operační náklady (cena práce – měsíční průměrná hrubá mzda 643 eur, daň ze zisku právnických osob 15 %, cena kancelářských prostor – v průměru 6 m2 za 100 eur na měsíc), státem podporované vědeckotechnické parky, optimální geografická poloha a budovaná dopravní infrastruktura, bezcelní přístup k 1,3 miliardy spotřebitelů (EU, EFTA, CEFTA, Turecko, USA, EAEU, Japonsko, Austrálie), dostupnost kvalifikovaných sil s vysokoškolským vzděláním v oblasti vědy, technických oborů atd.

SRBSKÉ INVESTIČNÍ POBÍDKY

Vládní agentura pro rozvoj (Development Agency of Serbia) uvádí mezi hlavními státními benefity a investičními pobídkami zejména následující:

– Pro investiční projekty dosahující 8,3 milionů eur ve fixním kapitálu a při zaměstnání 100 nových pracovníků jsou poskytovány daňové prázdniny na období 10 let.

– Podnikatelský subjekt neplatí dvojí daň v Srbsku a v tuzemské zemi, pokud byla daň již zaplacena.

– Daňovou ztrátu uvedenou v daňovém přiznání lze převést a kompenzovat ve vztahu k budoucímu zisku po dobu do 5 let.

– Pro účely zdanění jsou náklady podniku na výzkum a vývoj zdvojnásobeny, čímž se snižuje základ pro výpočet daně z příjmu právnických osob.

– Příjmy z duševního vlastnictví vyvinutého v Srbsku jsou zdaněny pouze ve výši 3 % místo obecně platné sazby 15 %.

– Cizí státní příslušníci mohou získat odpočty daně, pokud příjem ze mzdy přesáhne určitou hranici.

– Zahraniční investoři v Srbsku mohou využívat výhody bezcelního dovozu surovin a polotovarů pro exportně orientovanou výrobu.

– Zahraniční investoři jsou osvobozeni od placení cla na dovoz zařízení, které představuje podíl na kapitálu společnosti v Srbsku.

– Národní úřad práce poskytuje různé pobídky pro zaměstnávání a školení nových zaměstnanců.

– Jednotlivé místní municipality rovněž poskytují různé investiční pobídky šité na míru podle dohody se zahraničním investorem.

VYCHÁZEJÍCÍ HVĚZDA

Srbsko je v současné době často označováno za „světovou vycházející hvězdu“ (World rising star) z hlediska přímých zahraničních investic. Svědčí o tom nejen zveřejňována data (FDI 2019 dosáhla 82 % HDP, s téměř 4násobným zvýšením za posledních sedm let), ale především to potvrzují značky světových výrobců, kteří již vstoupili do této balkánské země. Jedná se například o Microsoft, Continental, Bosch, Dr. Oetker, Siemens, Heineken, Michelin, Nestle, Swarovski, Fiat Chrysler Automobiles, Panasonic, Bosch atd.

Miroslav Čančík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět