Srbská drogerie s českým kapitálem dobývá Balkán

Tradiční srbský výrobce čistících prostředků Beohemija Zrenjanin zvyšuje objem své produkce, portfolio nabízených produktů i množství trhů, na kterých působí. O úspěších firmy, vlastněné českým průmyslovým holdingem CE Industries, se přímo na místě mohla přesvědčit i delegace české ambasády.

Ilustrační foto Shutterstock

Za doprovodu zrenjaninského starosty Simo Salapura delegace navštívila výrobní halu Beohemije, včetně laboratoří, kde dochází k výzkumu nových vůní aviváží či čistících prostředků. Podnik zaměstnávající více než 200 lidí (do budoucna se počítá s navýšením počtu zaměstnanců až ke 300) pro tento rok počítá s navýšením produkce o asi 18 % na 38 tisíc tun, což zvýší čisté tržby firmy o více než 30 % na asi 30 mil. eur.

Beohemija nabízí čistící prostředky pod značkami Duel, Spin či Pompa, sklízí však úspěchy i v oblasti „privat labels“ – její produkce je k sehnání v řadě srbských i jiných západobalkánských obchodních řetězců. Od roku 2021 se tak děje již za českého managementu z CE Industries pod vedením regionálního ředitele Romana Kratochvíla.

Na srbském trhu se prodává více než polovina produkce společnosti, asi 15% podíl na prodejích společnosti má poté bosenský trh následovaný Severní Makedonií, Albánií a Černou Horou. Firma má také vlastní distribuční kanály ve Slovinsku a Česku, důležitým zůstává i kosovský trh. V nejbližší době se počítá s postupným otevíráním nových trhů, nejaktuálnější je ten rumunský. Cílem pro rok následující rok 2024 je tak z pohledu CE Industries působení na celkově 17 světových trzích.

 

Fotogalerie

Česká delegace navštívila ve Zrenjaninu starostu Simo Salapura i výrobní závod firmy Beohemija. Foto Velvyslanectví ČR v Bělehradě

První srbská investice CE Industries

Společnost CE Industries, pro kterou byla Beohemije Zrenjanin první investicí v sektoru rychloobrátkového zboží, platí za jednoho z největších a nejlepších zaměstnavatelů v asi 70tisícovém srbském městě poblíž rumunských hranic. O důležitosti investice pro město svědčí i to, že se prohlídky areálu zúčastnil také zrenjaninský starosta, který ocenil také fakt, že si Beohemija veškerý vývoj a výzkum ponechala v regionu. Ještě před samotnou exkurzí se starostou Simo Salapurem jednal také velvyslanec Tomáš Kuchta. Ambasador na schůzce českého investora aktivně podpořil a poukázal i na jeho aktivity směřující k ochraně životního prostředí. Velvyslanectví v Bělehradě je připraveno nadále aktivně působit ve prospěch českých podnikatelů v Srbsku.

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět