SPOJENÉ STÁTY LONI ZAŽILY BOOM STARTUPŮ

Navzdory recesi a pandemii – či spíše kvůli ní – rostly ve Spojených státech nové firmy jako houby po dešti. USA zažily v roce 2020 boom startupů – jak v počtu nově registrovaných společností, tak i ve výši investic. Američané založili v roce 2020 nejvíce firem za posledních 10 let.

Největší boom zaznamenává e-commerce. Ilustrační foto: Shutterstock

Mezi červnem a zářím 2020 vzniklo 1,4 milionu nových firem. Jejich počet prudce vzrostl ve třetím čtvrtletí 2020 a od té doby nadále přibývají, což během pandemie zvýraznilo posun americké ekonomiky směrem k podnikání a startupům. Ty jsou důležitými ukazateli americké ekonomiky, protože jsou zdrojem pracovních míst, inovací a konkurence. USA během pandemie tak získávají náskok před ostatními rozvinutými zeměmi v počtu zakládání nových firem.

ONLINE PROJEKTY Z POPELA KAMENNÝCH PODNIKŮ

Podle veřejné rozhlasové sítě NPR zaznamenávají největší růst e-commerce, online maloobchod a online služby.  Pandemie pozastavila činnosti, které vyžadovaly přímou interakci lidí, nové online projekty vznikají z popela kamenných podniků. Ekonomové srovnávají pandemickou krizi s poslední velkou krizí v roce 2008 a jsou v tomto ohledu mírně optimističtí. Rekordní množství nových firem by podle nich mohlo napomoci rychlejšímu oživení ekonomiky. Zatím ale nelze odhadnout, zda nové projekty opravdu vyplní prostor po zaniklých podnicích, nebo zda se jedná o dočasné projekty, které nepřežijí konec pandemie, kdy se život vrátí do starých kolejí.

Rok 2020 přinesl současně také rekordní investice do amerických startupů. Ty překonaly v loňském roce rekord, když přilákaly 156,2 miliardy USD, čímž převýšily částku z roku 2018 (142,7 miliardy USD) i z roku 2019 (138,1 miliardy USD). Počet „unicorns“ (tj. startupů s hodnotou přesahující miliardu USD) se v USA v roce 2020 poprvé vyšplhal na 225.  Kalifornie si v loňském roce udržela prvenství a společnosti se sídlem v tomto státě v kombinaci se zavedenými technologickými centry v New Yorku a Massachusetts přilákaly 74 % veškerého financování z USA. Oborově dominovaly fintech, umělá inteligence, digitální zdravotnictví a zdravotnická zařízení.

PŘÍLEŽITOST I PRO MEZINÁRODNÍ STARTUPY?

Podle některých analytiků je možné nahlížet na současnou krizi i jako na příležitost pro mezinárodní startupy, kterým se navzdory pandemii daří získat americký kapitál. Odborníci upozorňují, že evropské startupy mají zdravější cash-flow, což může být v dnešní době výhodou. Úspěšné příklady v New Yorku zahrnují například rumunský JobFul, rakouské řešení pro online schůzky Meetfox a vídeňskou platformu pro distanční výuku GoStudent. Za povšimnutí také stojí, že izraelské startupy v New Yorku během pandemie covid-19 získaly více než jednu miliardu amerických dolarů.

Lucie Hindlsová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČR v New Yorku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět