SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY LÁKAJÍ ZAHRANIČNÍ INVESTORY

Spojené arabské emiráty schválily dlouho očekávaný a široce diskutovaný zákon o přímých zahraničních investicích (Foreign Direct Investment Law). Zákon přináší převratné novinky z pohledu ekonomiky země, která je členem Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC).

Ilustrace: Shutterstock

Doposud byl největší překážkou pro zahraniční investory zákon o obchodních společnostech (Commercial Companies Law), podle kterého mohl zahraniční investor/akcionář vlastnit ve společnosti maximálně podíl ve výši 49 %. Zbylý podíl 51 % byl vždy v držení lokálního partnera emirátské národnosti.

K nejdůležitější změně patří nově možnost založit společnost s ručením omezeným (Limited Liability Company) nebo akciovou společnost (Joint Stock Company) se 100% podílem zahraničního kapitálu. Zákon se nevztahuje na společnosti, které jsou buď zcela vlastněny federálními nebo místními vládami nebo jejich dceřinými společnostmi. Ve strategických sektorech jako energetika, vodohospodářství a doprava zůstává podmínka v podobě maximálně 49% podílu zahraničního kapitálu beze změn.

Vzhledem k současným ekonomickým dopadům koronavirové pandemie přichází schválení zákona jako vítaný krok pro nové i stávající investory a výrazně se tím zvyšuje přitažlivost Spojených arabských emirátů jako regionálního obchodního a investičního centra.

 Daniel Blažkovec, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět