SPECIÁLNĚ UPRAVENÝ AUTOBUS Z ČESKA USNADNÍ PÉČI O ZRANĚNÉ NA UKRAJINĚ

Na Ukrajinu putuje z Česka za necelý rok už druhý speciálně upravený autobus, který má usnadnit péči o zraněné a nemocné. Evakuační autobus, který zvládne naráz převážet až dvanáct pacientů, předali zástupci českých firem tamním záchranářům na konci minulého týdne. Hodnota daru přesáhla 8,5 milionu korun.

Foto: Royax Medical Solution

„Češi mají zkušenost s pražským jarem, vědí, jak vypadá takzvaná ruská pomoc. A proto umí sami pomáhat,“ řekl při přebírání Radij Ševčenko, šéf regionálního centra záchranných služeb Dnipropetrovské oblasti, kam autobus hned poté převezli.

Oblast leží velmi blízko probíhajících bojů a podobný vůz nutně potřebuje. „Naše centrum převáží stovky zraněných týdně, jedná se o vojáky i civilisty. Zatím jsme je museli vozit vždy po jednom, což způsobovalo prodlení a někdy i zdravotní komplikace. Takže možnost evakuačního autobusu nám převozy velmi usnadní,“ říká.

NEJSLOŽITĚJŠÍ JE VŠE VYMYSLET

Autobus upravila firma Royax Medical Solution z Netvořic na Benešovsku. Ta se běžně specializuje na výrobu nosítek, přestavby ambulancí, ale i záchranných lodí a vrtulníků.

„Na úpravách jsme pracovali přes pět měsíců,“ říká zástupce firmy Ondřej Zavadil. „Samotná přestavba až tak složitá nebyla, nejsložitější bylo to celé vymyslet a naplánovat. Detaily jsme projednávali přímo s ukrajinskými záchranáři, aby si mohli stanovit, co přesně potřebují,“ dodává.

Projekt představuje kompletní přestavbu autobusu Iveco. Ten má nyní kromě 12 speciálních lůžek i jedno pro akutní péči a místa pro zdravotníky, tři nezávislé zdroje energie, dýchací přístroje a další. Sloužit má už pro stabilizované pacienty.

 

Video z evakuačního autobusu, Royax Medical Solution

SPOJENÉ SÍLY ČESKÝCH FIREM

Vedle Royaxu se na autobusu podílela i řada dalších firem spojených pod Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP) – lůžko například dodala společnost Linet a tlakové láhve na medicinální plyny jsou zase od Vítkovice Cylinders.

Evakuační autobus je druhým podobným vozem, který Češi na Ukrajinu dodali. První autobus financovaný z peněz české vlády putoval už loni v létě do Vinnycké oblasti.

Jednalo se také o vůz Iveco, v tomto případě ale upravený na polní nemocnici. I na něm pracovala firma Royax a dodavatelé z AVDZP. Je v něm pět lůžek na úrovni JIP, která jsou navíc speciálně upravena tak, aby na nich mohli lékaři provádět jednodušší operace. Tento autobus se přestavoval tři měsíce a vyšel na 9,5 milionu korun.

REFERENČNÍ PROJEKT

Speciálně upravený autobus může podle Zavadila fungovat také jako referenční projekt, který je možné nabízet i jinde ve světě. Podívat se na něj byl i zástupce záchranné služby hlavního města Praha.

K předání evakuačního autobusu došlo v rámci návštěvy české mise podnikatelů na Ukrajině vedené ministerstvem zdravotnictví. Ta také v Dnipru předala dar osmi ordinací pro nemocnici v Marhanci a jednala o podpoře Ukrajiny v oblasti rehabilitace nebo duševního zdraví.

FOTOGALERIE

 

Foto: Royax Medical Solution

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět