SOUKROMÍ INVESTOŘI MOHOU STAVĚT METRO VE VILNIUSU

Soukromí investoři se od letoška mohou podílet na výstavbě metra v litevském Vilniusu. Umožňuje to nový zákon o realizaci projektu sítě metra, který vstoupil v platnost na začátku ledna.

Metro je podle obyvatel Vilniusu nejlepším způsobem, jak řešit problémy přetížené dopravy. Foto: Shutterstock​

​Podle nového zákona má o výstavbě metra rozhodnout Magistrát hlavního města Vilniusu. Litevský parlament (Seimas) přijal zákon v reakci na výzvu Evropské komise k účinnému řešení problémů přetížené dopravy, jejích dopadů na životní prostředí a ke zlepšení životních podmínek lidí žijících v litevských městech. Zákon stanovuje postup při plánování sítě metra a realizaci výstavby; dále roli vlády, vedení města, investora, generálního dodavatele a obecné zásady jejich vzájemného vztahu.

METRO – NEJLEPŠÍ ŘEŠENÍ

V roce 2019 provedla agentura Baltic Surveys průzkum, podle něhož 99 % obyvatel Vilniusu považuje dopravu v hlavním městě za zvláště tíživý problém, a většina dotázaných uvedla metro jako nejúčinnější způsob řešení přetížené dopravy. Odhaduje se, že ztráty způsobené dopravními kolapsy v litevském hlavním městě činí každoročně zhruba 1,5 miliardy eur.

Před několika lety se cena linky vilniuského metra z městského centra na nejnovější sídliště Pilaitė – o délce osmi kilometrů – odhadovala na 300 milionů eur. V Evropě existuje více než 10 měst velikosti Vilniusu nebo menších, která metro úspěšně provozují a dále jeho síť rozšiřují.

Projekt výstavby metra v litevském hlavním městě by mohl představovat zajímavou příležitost i pro české architektonické kanceláře a stavební firmy. Pro další informace doporučujeme sledovat webové stránky Magistrátu města Vilniusu, případně se obrátit na obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky ve Vilniusu (e-mail: commerce_vilnius@mzv.cz, tel. +370 5 266 10 56, Dr. Kristina Karvelyte).

KRISTINA KARVELYTE, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR ve Vilniusu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět