SOLÁRNÍ BOOM VE VIETNAMU

Vietnam v posledních dvou letech přitahuje pozornost zahraničních investorů z oblasti obnovitelné energetiky a zejména v sektoru fotovoltaických zdrojů energie lze hovořit o skutečném solárním boomu. Země nabízí v oblasti solární energetiky řadu atraktivních příležitostí také pro české firmy.  

Ilustrační foto: Pixabay

Jen za poslední rok byly ve Vietnamu zapojeny do sítě solární elektrárny s celkovou kapacitou 4,5 GW a Vietnam tak v objemu nových solárních kapacit vybudovaných v průběhu jednoho roku předběhl dokonce i Austrálii. Pokračování růstu tempa výstavby solárních kapacit ve Vietnamu je očekáváno i v dalších letech.

Podle nedávno zveřejněné studie mezinárodní poradenské firmy Fitch Solutions se Vietnam v následujících deseti letech stane jedním z hlavních investičních hotspotů pro investice do solárních elektráren. Mezi hlavní faktory, které do Vietnamu přitahují zahraniční investice v této oblasti, patří atraktivní investiční prostředí, pobídky vietnamské vlády a rozsáhlý nevyužitý energetický potenciál.

Zájem předčil očekávání  

Zájem zahraničních investorů o vietnamský solární trh daleko předčil očekávání vietnamské vlády. Ta ve své strategii rozvoje obnovitelných zdrojů z roku 2015 předpokládala, že do roku 2025 dosáhne celková instalovaná kapacita solárních elektráren 4 GW a v roce 2030 vzroste na 12GW. Celková kapacita 89 solárních elektráren zapojených do přenosové sítě však již v tomto roce přesáhla 5 GW.

Na rekordním růstu solárních zdrojů ve Vietnamu se podepsalo také otevření vůbec největší solární elektrárny v jihovýchodní Asii s kapacitou 420 MW v jižní provincii Tay Ninh v září 2019. Hlavním investorem do solárního parku, který se nachází zhruba 100 km od Ho Či Minova Města a pokrývá plochu o rozloze 540 hektarů, je thajský konglomerát B.Grimm. Tato nadnárodní firma se sídlem v Bangkoku do projektu investovala 391 milionů dolarů.

Vládní pobídky pro rozvoj obnovitelných zdrojů příznivě ovlivňují také výstavbu soukromých solárních instalací na střechách domů. Očekává se, že do konce roku 2020 bude mít Vietnam k dispozici více než 2 GW instalovaných solárních kapacit na střechách domů.

Riziko přetížení sítě

Další tempo růstu solárních elektráren ve Vietnamu bude záviset především na rychlosti výstavby nových přenosových kapacit. Překotný nárůst výstavby nových solárních elektráren v posledním roce zvyšuje riziko přetížení nedostatečně rozvinuté domácí přenosové sítě a někteří provozovatelé nových elektráren jsou nuceni snižovat své dodávky elektřiny až na 60 procent instalované kapacity. Vietnamská vláda se tak v nejbližším období hodlá soustředit zejména na rozšiřování a zkvalitňování energetické sítě.

Vietnam má pro rozvoj solárních elektráren obrovský potenciál, daný zvláště geografickou polohou. Průměrná doba slunečního svitu dosahuje ve Vietnamu 2000-2500 hodin za rok, což je ideální prostředí pro investice do solárních zdrojů. Celkový využitelný potenciál solárních elektráren ve Vietnamu je odhadován na 22-25 GW. Podle solární mapy Vietnamu jsou pro investice do solárních elektráren nejvhodnější jižní provincie, kde intenzita slunečního záření dosahuje až 5 kWh na metr čtvereční za den.

David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji

 

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět