SLOVINSKO CHYSTÁ NOVÉ VLÁDNÍ DOTACE PRO LETECKÉ PŘEPRAVCE 

Na základě pozitivních zkušeností během pandemie koronaviru chystá slovinská vláda nové dotace na zprovoznění mezinárodních letů a zlepšení konektivity slovinské dopravní sítě. O dotace se budou moci letecké společnosti ucházet v rámci veřejného výběrového řízení.

Ilustrační foto Visit Slovenia

Letecký průmysl utrpěl v důsledku pandemie nemoci covid-19 značnou hospodářskou újmu. Odliv cestujících a ztráta mnoha linek odstartovaly krach národního přepravce Adria Airways již v roce 2019. Ve srovnání s tímto rokem se počet cestujících využívajících lublaňské letiště (Letališče Jožeta Pučnika) loni snížil o téměř 44 %, což je jeden z nejhorších výsledků v širším regionu. Ke zvrácení negativního trendu, zlepšení konkurenceschopnosti lublaňského letiště a v obecném smyslu ke zlepšení dopravní konektivity Slovinska připravila vláda koncem roku 2020 protikrizovou legislativu v podobě dotací na zavádění nových letů s možností využití nevratných prostředků státu. Na základě dvou realizovaných tendrů v celkové výši 5,6 milionu eur bylo podpořeno 11 leteckých společností (Lufthansa, Swiss International Air Lines, Brussels Airlines, Flydubai, Air Serbia, Air Montenegro, Turkish Airlines, Easyjet, Wizzair, LOT Polish Airlines), které uskutečnily celkem 2 600 letů a přepravily 191 tisíc cestujících.

Návrh intervenčního zákona, který je nyní v parlamentním řízení a očekává se jeho schválení do konce měsíce, předpokládá výrazně vyšší dotace, a sice 16,8 milionů eur během tří let, respektive 5,6 milionu eur ročně. Jednou z podmínek výběrového řízení bude vytvoření zcela nové letecké linky, média proto odhadují, že by mohlo dojít k nahrazení některého z chybějících leteckých spojení po krachu společnosti Adria Airways mezi Lublaní a Kodaní, Prahou, Prištinou, Skopjí, Sofií, Tiranou či Vídní. Až do ukončení činnosti Adria Airways byla v provozu pravidelná letecká linka Praha – Lublaň. Jak česká, tak slovinská strana mají zájem na jejím obnovení, dotaci slovinského státu tak budou moci při zavádění letů z lublaňského letiště využít rovněž české společnosti ze sektoru letecké přepravy.

Rizika pro dopravce jsou stále vysoká

Podle prohlášení Ministerstva pro hospodářský rozvoj a technologie Republiky Slovinsko je dotování mezinárodních letů účinným nástrojem, který do budoucna exportně orientované zemi zajistí strategicky důležitá dopravní spojení jak z hlediska hospodářských vazeb, tak dalšího rozvoje cestovního ruchu. Jako pozitivní vnímá dotační kampaň také správce lublaňského letiště, společnost Fraport Slovenija. V rámci oživení letecké přepravy jsou obchodní rizika při rozhodování dopravců o zřízení nových tras stále vysoká v důsledku inflace, geopolitické situace či nedostatku posádkového personálu, v tomto smyslu je tedy jakákoliv podpora mimořádně vítána.

Dagmar Šober, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Lublani

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět