SKUPINA ENERGO-PRO OPĚT ROSTE. I DÍKY AKVIZICÍM V TURECKU A ŠPANĚLSKU

Hydroenergetická skupina Energo-Pro loni na podzim koupila deset vodních elektráren ve španělské Galicii a letos v lednu pak dokončila převzetí tureckého projektu pod svá křídla. Obě akvizice se naplno projevily v číslech za první kvartál letošního roku v podobě skokového růstu zisku.

Santa Uxía, jedna z pěti přehrad v Galicii, která pohání elektrárny Energo-Pro. Foto: Energo-Pro

Provozní zisk (EBITDA) skupiny Energo-Pro za první čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostl o 60 procent a dosáhl 107,6 mil. eur.  Na nárůstu se přitom podle energetického gigantu podílelo především promítnutí obou nedávných akvizic: nákup španělské společnosti Xeal loni v říjnu a akvizice 100% podílu ve společnosti Energo-Pro Hydro Development (EPHD), která prostřednictvím firmy Murat Nehri ovládá tureckou hydroelektrárnu Alpaslan 2. Po očištění o tyto dva obchody by EBITDA celé skupiny meziročně vzrostla jen o 13 %. „Připadl na ně provozní zisk 32 milionů eur,“ uvedl Petr Milev, generální ředitel skupiny Energo-Pro.

Skupina Energo-Pro, největší domácí investor do vodní energetiky, má ve svém portfoliu na 50 vodních elektráren, a to v Česku, Bulharsku, Gruzii, Turecku a Španělsku. V Bulharsku a Gruzii provozuje i distribuční sítě elektřiny a obsluhuje více než 2 miliony zákazníků. Nové projekty Energo-Pro chystá v Latinské Americe: v Kolumbii staví elektrárnu a má záměr investovat tak v Brazílii. Rozvíjet pak chce i svůj elektrárenský byznys v Galicii, jednom z nejdeštivějších regionů Španělska. Na řece Xallas chce Energo-Pro využít stávající přehradu Santa Uxía jako spodní nádrž pro přečerpávací hydroelektrárnu s plánovaným instalovaným výkonem 395 megawatt. Celkový výkon vodních elektráren spadajících ve Španělsku pod Energo-Pro by se tím ztrojnásobil. „Pokud půjde vše podle plánu, nová elektrárna by mohla vzniknout do pěti let,“ říká Petr Milev.

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět