ŠKODA TRANSPORTATION DODÁ VLAKOVÉ JEDNOTKY REGIOPANTER NA SLOVENSKO

Škoda Transportation slaví na Slovensku další významný úspěch. Největší český výrobce kolejových vozidel uspěl v soutěži na dodání nových elektrických vlakových jednotek. Pro slovenského národního dopravce Železniční společnost Slovensko dodá devět nových čtyř-vozových jednotek RegioPanter s opcí na dalších jedenáct kusů.

Foto: Škoda Transportation

Celková hodnota zakázky je 170 milionů eur (4,3 miliardy korun). Škoda Transportation, která byla v konsorciu s firmou ŽOS Trnava, předložila v tendru výrazně lepší nabídku než druhý účastník soutěže, švýcarská společnost Stadler Bussnang. Konsorcium zvítězilo v tendru nejen cenou, ale hlavně kvalitou a technickým řešením už osvědčeného moderního vozidla RegioPanter.

KLÍČOVÝ PARTNER SLOVENSKA

Plzeňská společnost je již dlouhodobě klíčovým obchodním partnerem Slovenska v oblasti modernizace kolejové dopravy. Podílí se na obnově jak tramvajového parku městské hromadné dopravy, tak i vozového parku osobní železniční dopravy na Slovensku. Škoda Transportation je zejména v Bratislavě a Košicích spojována s moderními a komfortními tramvajemi. Prostřednictvím své dceřiné společnosti Škoda Electric se podílela i na obnově trolejbusů v Bratislavě.

Nové elektrické jednotky RegioPanter mají být dodány do konce roku 2023. Po jejich dodání bude na Slovensku jezdit již 34 Panterů a s opcí až 45 těchto elektrických vlaků. Z toho 20 Panterů již jezdí v Žilinském kraji, kam má Škoda Transportation ještě do konce letošního roku dodat 5 těchto vlakových souprav.

DO KOŠICKÉHO A PREŠOVSKÉHO KRAJE

Nové elektrické jednotky RegioPanter, které navazují na v současné době provozované jednotky v Žilině a okolí, budou dodávány pro provoz elektrifikovaných tratí v Košickém a Prešovském kraji. Mají dosahovat rychlosti 160 km/h při napětí 3 kV a 25 kV. Výborné zkušenosti ze Žiliny a okolí, kde již vlaky ze Škody Transportation spolehlivě najezdily 1,15 milionu vlakových kilometrů, jsou podle představitele Železniční společnosti Slovensko zárukou, že i uživatelé těchto vlaků na východním Slovensku budou moci využívat bezpečnější a pohodlnější cestování.

Cestující ocení zejména pohodlné sezení, elektrické zásuvky, klimatizaci, stylové LED-osvětlení interiéru a vybavení vozidla prostorným moderním WC přístupným také invalidům. Soupravy nabídnou rovněž přehledný informační systém s monitory, vysoce výkonnou Wi-Fi, dostatek místa pro přepravu invalidů, dětských kočárků, jízdních kol a snadný a bezbariérový nástup a výstup pro všechny cestující.

Podobně jako v zakázce na celkem 25 elektrických jednotek pro Žilinu a okolí se bude na výrobě podílet ŽOS Trnava, která se zaměří na produkci vložených vozů a za účasti expertů Škody Transportation i na finálním spojování vozů. 

Vzhledem k tomu, že slovenský kolejový park, a to jak tramvajový, tak i železniční, si žádá další pokračování obnovy svého vozového parku, jsme přesvědčeni o tom, že produkty českých výrobců kolejových vozidel budou díky své kvalitě čím dále více křižovat území Slovenska a v rámci měst posilovat městskou hromadnou dopravu jak tramvajemi, tak i trolejbusy.

Velvyslanectví ČR v Bratislavě je připraveno aktivity společnosti Škoda Transportation na slovenském trhu i nadále aktivně podporovat a poskytovat potřebnou součinnost.

Hildegarda Horská, ekonomická specialistka,

Petr Darmovzal, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět