ŠKODA AUTO SPOUŠTÍ VÝROBU A PRODEJ V KAZACHSTÁNU
Automobilka Škoda Auto začne kompletovat a prodávat své vozy v Kazachstánu. Díky strategické spolupráci s kazachstánskou společností Allur, které je jedním z největších hráčů na automobilovém trhu této asijské země, by Škodovka chtěla do pěti let získat pětiprocentní podíl na trhu.
Ilustrační foto: Shutterstock
Dohodu o vstupu na trh podepsal Martin Jahn, člen představenstva pro oblast Prodeje a marketingu za přítomnosti českého velvyslance v Kazachstánu Pavla Šepeľáka. Během prvního čtvrtletí roku 2024 bude postupně zahájena výroba čtyř modelů, konkrétně se jedná o nejžádanější modely značky SUV Kamiq, Karoq a Kodiaq. Nabídku doplní i nejprodávanější model Octavia. Oficiální prodej bude zahájen v únoru příštího roku.
Finální montáž bude probíhat v závodě Allur Company v městě Kostanaj. Vedle výroby z částečně rozložených sad se vážně uvažuje o lokalizaci výroby na území Kazachstánu prostřednictvím lokální výroby vozů na bázi plně rozložených sad (CKD). Montáž vozů Škoda začne již v příštím roce, v případě pozitivního vyhodnocení proveditelnosti lokální výroby na bázi CKD, bude tato část výroby spuštěna po roce 2025. V tomto případě by v Kostanaji probíhala ještě komplexnější forma výroby včetně sváření, lakování i konečné montáže, což by vedlo ještě většímu zapojení místních dodavatelů a v konečném důsledku i zvýšení zaměstnanosti nejen v Kazachstánu, ale i v Česku.
Nedílnou součástí spolupráce bude i budování sítě autorizovaných dealerů. První zastoupení se budou otevírat již v průběhu nadcházejících měsíců v hlavním městě Astaně, v Almatě, Karagandě a v Šimkentě. Další showroomy v novém korporátním designu se budou otevírat v průběhu roku 2024.
Smlouvu o spolupráci s firmou Allur v Kazachstánu podepsal Martin Jahn, člen představenstva Škoda Auto. Foto: Velvyslanectví ČR v Astaně
Podpora technického vzdělávání
Důležitou součástí smluvních dokumentů bylo podepsání memoranda o porozumění a podpoře technického vzdělávání, ve kterém se obě společnosti zavázaly k posílení a dalším zkvalitňování vzdělávání technického rázu v Kazachstánu. V této souvislosti je třeba zmínit, že společnost Škoda Auto se vzděláváním mladých odborníků v oblasti automobilového průmyslu zabývá dlouhodobě, ať již prostřednictvím Vysoké školy Škoda Auto či vlastním středním odborným učilištěm nebo díky spolupráci s řadou středních odborných i vysokých škol v Česku. Úroveň českého vzdělávání je navíc v Kazachstánu dobře známá, řada kazachstánských studentů studuje v ČR, a rozšíření nabídky v této oblasti bude více než přínosné.
Připravované aktivity společnosti Škoda Auto dokládají, že Kazachstán je pro české exportéry velmi atraktivním trhem s vysokým růstovým potenciálem.
Markéta Pěčková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Astaně