Singapur buduje digitální armádu. Má hlídat kyberprostor

Singapurské armádní síly (SAF) získaly čtvrtou složku. Po pozemním vojsku, námořnictvu a letectvu to bude digitální a zpravodajská služba (Digital and Intelligence Service, DIS). Otevírá se tak prostor pro spolupráci v mnoha oblastech kyberbezpečnosti, a to i aplikovaném výzkumu.

Ilustrační foto Shutterstock

Podle ministra obrany Ng Eng Hena toto opatření umožní SAF lépe trénovat a bojovat jako integrovaná armáda, která se tak lépe vypořádá s narůstajícím nebezpečím na novém bojišti budoucnosti – kyberprostoru. Ministr před poslanci zdůraznil, že kyberprostor je stejně reálný jako země, voda a vzduch. Boj v těchto prostředích a jeho přesah do fyzického světa je nepopiratelný a otevírá nutnost nového pohledu na bezpečnost a vedení operací. Ministr Ng při debatě uvedl jako příklad situaci na Ukrajině, která v posledních letech čelila nejenom kybernetické špionáži, ale i cílenému ničení serverů a komunikační infrastruktury. Singapur proto na takové akce nutně musí být připraven.

Nejen IT, ale i psychologie

Proto se do singapurské armády zařadí nová složka kombinující obranné i útočné kapacity v kyberprostoru s analýzou informací. Operabilní by měla být od posledního čtvrtletí letošního roku. DIS poskytne zpravodajské služby, zajistí konektivitu, odolnou kybernetickou a psychologickou obranu a zároveň propojí všechny složky armádních sil, kterým tak umožní jednotně reagovat. Jak ministr obrany avizoval, půjde o složení nejméně o síle několika brigád, možná až jedné divize, jejíž vojáci budou ovládat nejen klíčové oblasti IT, ale také psychologii, antropologii, geografii, včetně perfektní jazykové vybavenosti.

Protože jde o úplně novou armádní složku, kterou bude třeba vycvičit a vybavit pokročilými technologiemi a postupy, nabízí se zde prostor pro české dodavatele technologií a firmy obranného průmyslu, ale i pro společný aplikovaný výzkum v mnoha oblastech souvisejících s kyberbezpečností. V případě dalších dotazů neváhejte kontaktovat Petra Manouška (petr_manousek@mzv.cz), ekonomického diplomata Velvyslanectví ČR v Singapuru.

Michaela Froňková, velvyslankyně, Velvyslanectví ČR v Singapuru

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět