SEYCHELY HLEDAJÍ KNOW-HOW PRO NAKLÁDÁNÍ S ODPADY. OSLOVILY I ČESKO
Seychely jsou známy jako země dlouhých bílých pláži a živé muzeum historie přírody. Tato oblíbená turistická destinace ale vyprodukuje ročně v průměru 70 tisíc tun odpadu a hledá způsoby jeho udržitelné likvidace. Své zkušenosti by mohlo nabídnout i Česko.
Ilustrační foto: Shutterstock
Zájem o česká řešení vyplynul z jednání velvyslance Miroslava Koska s ministrem zemědělství, změny klimatu a životného prostředí Flavienem Joubertem a designovaným ministrem rybolovu Jeanem Françoisem Ferrarim. Oba politici vyjádřili zájem o případný společný česko-seychelský projekt na likvidaci komunálního odpadu, výměnu zkušeností s experty z Česka či prezentaci českých firem, které se specializují na odpadové hospodářství. To by mohla být příležitost například pro Českou asociaci odpadového hospodářství (ČAOH), která sdružuje významné soukromé subjekty podnikajících v oblastech využívání, zneškodňování, svozu, sběru a recyklace odpadů.
Na podporu řešení svízelného problému s odpady si Seychely zajistily v říjnu 2023 od Světové banky úvěr ve výši 5 mil. USD, který bude použit na vzdělávání státních úředníků pracujících v oblasti životního prostředí, pracovníků na skládkách, a hlavně na vzdělávání veřejnosti. Cílem je snížit množství odpadu domácností pomocí kompostování nebo třídění recyklovatelných materiálů.
Cílem je konec skládkování
Seychely na sklonku loňského roku hostily investiční fórum, které mělo řešit naléhavou potřebu udržitelných metod likvidace odpadu a prozkoumat konec skládkování. Akce s názvem „Investor Forum on Zero Landfilling Solutions for Seychelles“ organizovalo Ministerstvo zemědělství, změny klimatu a životního prostředí ve spolupráci s International Finance Corporation (IFC), největší světovou rozvojovou institucí, která patří do skupiny Světové banky (WB). Dalším partnerem byla COWI A/S, dánská mezinárodní poradenská skupina specializující se na environmentální vědy a ekonomii. Fórum se soustředilo na třídění a recyklaci dopadu, a také klíčové téma: dosažení nulového skládkování prostřednictvím inovativních strategií pro nakládání s odpady, jejímž výsledkem má být zvýšená ochrana životního prostředí, snížení znečištění a zachování omezených zdrojů půdy pro případné budoucí skládky. Tato iniciativa je v souladu s vizí Seychel o vytváření čistšího životního prostředí. Cílem fóra bylo vyzvat investory, aby přispěli k nalezení řešení pro celý systém odpadového hospodářství na Seychelách.
Za odpadové hospodářství je na Seychelách odpovědná Agentura pro nakládání s krajinou a odpady (LWMA). LWMA spravuje smlouvy pro svoz odpadu, monitoruje a řídí komunální firmy pro sběr odpadu, správu skládek, čištění pláží, silnic a parkovišť. LWMA také uděluje smlouvy na údržbu zeleně okolo hlavních a vedlejších silnic či údržbu veřejných toalet. Ministerstvo zemědělství, změny klimatu a životného prostředí pak dohlíží na implementaci politiky odpadového hospodářství, územního plánu pro tuhé odpady a dalších smluvních dokumentů.
Vítězslav Schwarz, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Addis Abebě