Sever Chorvatska láká na ekonomické zóny

Investiční pobídky, dopravní infrastruktura, výhodná lokalita, nízké ceny pozemků, vyjmutí z placení komunálních poplatků, finanční příspěvek na nové zaměstnance a v neposlední řadě aktivní a vstřícná Hospodářská komora. Na to vše láká chorvatská župa Virovitica – Podravina, která leží v geostrategicky výhodné lokalitě na pomezí Chorvatska a Maďarska ve střední Slavonii.

Foto: Shutterstock

Župa v posledních letech investovala milióny eur do rozvoje deseti ekonomických zón a investorům nabízí hned několik unikátních výhod. Ve střední Slavonii jsou kvalifikovaní, zkušení a motivovaní pracovníci, z nichž dvě třetiny mluví alespoň jedním cizím jazykem (většinou anglicky nebo německy). Počáteční investiční náklady jsou o třetinu nižší, než je průměr Evropské unie. Investoři v průmyslových odvětvích platí jednu z nejnižších cen elektřiny a zemního plynu v Evropě a hrubá mzda je pětkrát nižší, než je evropský průměr.

Župa nabízí také zajímavé investiční pobídky, které jsou vždy stanovené individuálně podle investičního záměru, velikosti investice a počtu zaměstnaných osob. Jedná se například o osvobození od daně z příjmu právnických osob na deset let, příspěvek ve výši až 1 mil. eur na kapitálové náklady investičního projektu, příspěvek 18 tis. eur na každého nového zaměstnance, výhodné půjčky s úrokovou sazbou 0,5 %. Na pozemky lze získat dotace až do výše 90 % u investic do zpracovatelského průmyslu, například ve městě Virovitica jsou ceny pozemků 3, 5 Kč za m2. Pokud investor zaměstnává více než 50 zaměstnanců, nemusí platit za veřejné služby.

Na území župy se nachází celkem deset ekonomických zón s celkovou rozlohou 2, 3 mil. m2. Ty nejvýznamnějších jsou Sjever, Zapad II, Zóna III a Čadavica. Všechny ekonomické zóny jsou vhodné zejména pro zpracovatelský průmysl a poskytování služeb. Jsou vybavené standardně elektřinou, plynem, pitnou vodou a kanalizací.

Hlavními průmyslovými obory župy jsou dřevozpracující průmysl, nábytkářství, potravinářství, obchod a zemědělství. V době, kdy je v České republice nouze o pracovní sílu, může přilákat investory více než dvacetiprocentní nezaměstnanost. Podle šéfa regionální Hospodářské komory Zlatka Pleši je ve Virovitické župě k dispozici dostatek kvalifikované i nekvalifikované pracovní síly z rozličných oborů a profesí. Pro české investory by mohlo být zajímavé i to, že v širší oblasti žije početná komunita českých krajanů.

V případě zájmu se mohou české firmy obracet se svými dotazy přímo na předsedu krajské Hospodářské komory Zlatka Plešu (zpleasa@hgk.hr) nebo ředitelku městské Hospodářské komory města Virovitica Kristinu Pleša (kplesa@hgk.hr). 

Petr Kašička, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět