SENEGAL PLÁNUJE MASIVNÍ VÝSTAVBU SOCIÁLNÍCH BYTŮ

Senegalská vláda vyhlásila nový program výstavby 100 tisíc sociálních bytů v příštích pěti letech. Cílem vlády je zajištění nabídky slušného a dostupného bydlení pro široké vrstvy obyvatelstva v relativně krátkém časovém horizontu.

Na senegalském trhu se rodí velké příležitosti pro stavební firmy. Na snímku výstavba železničního spojení mezi hlavním městem Dakarem a letištěm. Foto: Shutterstock

Ministr urbanismu, bydlení a veřejné hygieny Abdou Karim Fofana poukázal na fakt, že záměrem je postavit za dostupnou cenou sociální bydlení, které může být financováno jednoduchým způsobem.

Senegal již několik let zaznamenává růst HDP přes 6 % a sektor stavebnictví se na tomto růstu výrazně podílí. Ilustruje to například fakt, že v prosinci 2017 stavebnictví posílilo dokonce o 44 % oproti prosinci 2016. Tento sektor by měl růst i v následujících letech, neboť se odhaduje, že v současné době jen v Dakaru chybí 150 tisíc bytů a na celém území Senegalu 350 tisíc bytů.

ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY

V souladu se senegalskou ekonomickou a sociální politikou se v současné době staví, nebo je plánováno několik velkých projektů uvedených ve vládním rozvojovém plánu Senegalu. A přes silnou konkurenci domácích i zahraničních společností mohou uspět i české firmy. V roce 2017 se například podařilo uzavřít kontrakt na výstavbu regionálních letišť v Senegalu české firmě Transcon Electronic Systems.

V Senegalu je obecně vysoká poptávka po stavebních technologiích a vybavení interiérů, které by bylo možné využít právě při realizaci nově vyhlášeného vládního programu výstavby 100 tisíc bytů do roku 2025. Senegalské firmy a instituce hledají zahraniční obchodní partnery se zkušenostmi v oboru stavebnictví k realizaci obytných domů a vil na klíč. S ohledem na cíl realizovat tento vládní program do roku 2025 dostávají přednost stavební technologie umožňující rychlou výstavbu.

PAVEL ZÁSTĚRA, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět