Saúdská Arábie řeší výpadek v dovozech ovoce a zeleniny

Saúdská Arábie koncem letošního dubna zakázala dovoz veškerého ovoce a zeleniny z Libanonu Vzhledem k vysoké závislosti země na potravinářských importech skýtá uvolněné místo na trhu příležitosti pro další zahraniční exportéry, včetně českých.

Ilustrační foto Shutterstock

Zpráva o zákazu přišla po odhalení více než 7,8 milionu tablet metamfetaminu v zásilce ovoce a zeleniny v Džiddě. Těchto případů se v minulosti objevilo více. V reakci na oznámení saúdské vlády zareagoval obdobným opatřením také Kuvajt. Vyjádření podpory saúdskému kroku přišlo z Bahrajnu a Spojených arabských emirátů. Saúdské úřady zatím neoznámily, zda, kdy, případně za jakých podmínek by zákaz mohl být uvolněn.

Pro Libanon byla ztráta vyčíslena na 33 mil. USD, to však pouze odpovídá dovozu z roku 2019. Součet jednotlivých položek se spíše blíží 40 mil. USD, libanonské zdroje zase uvádějí 24 mil. USD. Pěti největšími dovozními položkami v sektoru ovoce a zeleniny do Saúdské Arábie jsou salát (10 mil. USD), hroznové víno (8,2 mil. USD), pomeranče (6,4 mil. USD), jablka (3,47 mil. USD) a brambory (2,7 mil. USD).

V čase posvátného měsíce ramadánu (letos končí 12. května) je potravinová bezpečnost vždy důležitým tématem. Během tohoto období vzroste v Saúdské Arábii pravidelně poptávka po ovoci a zelenině až o 15 %. Ceny však rostly v průměru trojnásobně, přičemž ceny rajčat jsou 2,5 x vyšší, okurky podražily dokonce pětinásobně. U položek, jako je hroznové víno, mango, či banán, pak cena vzrostla dvojnásobě. Prodejci se odvolávají nejen na zvýšenou poptávku a změny pracovního trhu (zvyšující se podíl místní pracovní síly), ale také na nestabilní politickou situací v blízkých státech, které jsou velkými exportéry potravin do země. Saúdská Arábie ročně doveze ovoce a zeleninu v hodnotě cca 1 mld. USD, hlavními zdrojovými zeměmi importu jsou Egypt, Chile, Filipíny, Jižní Afrika, Indie, Pákistán, Francie, USA a Čína.

Vojtěch Hromek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rijádu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět